Altyapıyı güçlendirmeye devam ediyoruz

Belediyemiz, şehrin alt yapısını güçlendirmek ve yeni yerleşim alanlarını altyapıyla buluşturmak için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, çevre yolu ve yeni hastane bölgesinde devam eden kanalizasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Su ve Kanalizasyon Müdürü Zübeyir Tuncel ve teknik ekibin de eşlik ettiği inceleme gezisinde konuşan Zahir, “Gelişmekte olan şehrimizin ileride ihtiyaç duyacağı altyapıyı tespit için il genelinde altyapı atıksu projesi yaptık. Bu proje kapsamında çevre yolunun güneyinde kalan kısmında kanalizasyon ihtiyacını karşılayacak olan atık su kolektör hattımızın inşaatına devam ediyoruz.” dedi.

Zahir, “Altyapı konusunda yaptığımız önemli çalışmalarımızdan birisi de yağmursuyu ve kanalizasyon şebekesini ayırmak oldu.Çevre yolunda yaptığımız bu çalışma ile Çorum’da ilk kez çelik kılıf içerisinde yatay delgi yöntemini kullandık. Çevre yolunun altından yola zarar vermeden 1600 mm çelik borularla yatay delgi ile yolun karşısına geçtik. Bu metot ile üst yapıyı bozmadan altyapı çalışmamızı gerçekleştirmiş olduk. 1600’lük 1400’lük, 1200’lük ve 1000k’lik hatlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Döşenen borular yüksek mukavemetli demirli beton borulardır. 3.355 metre uzunluğundaki bu çalışmanın toplam maliyeti 1 Milyon 750 bin TL. İşin daha çabuk ilerlemesi için bacalar yerinde dökülmemiş, prefabrik bacalar kullanılmıştır. Ayrıca iç çapı 1000 mm olan hattın çalışması yeni otogar istikametinde devam etmektedir. 2017 yılında 30 km kanal şebekesi yapmayı planlıyoruz.Yeni imara açılan ve yapılaşmanın olduğu bölgelerde çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

07 Ağustos 2017
205 kez görüntülendi