Amacımız Çorum’a en sağlıklı suyu verebilmek

Çorum’un içme suyu ihtiyacının %70’i Yeni Hayat Barajı’ndan karşılanırken, %30’luk dilimi ise Hatap Barajı’ndan karşılanıyor.

Yeni Hayat Barajı’na kurulan yüzeyden su alma sistemini inceleyen ve Çorum’un içme suyu hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Zeki Gül, yaklaşık 4 ay Yeni Hayat Barajından su alımı yapılmadığını su seviyesinin yeteri kadar yükselmesi ile su alımına tekrar başlandığını belirtti.

Tamamen Çorum Belediyesi ekiplerinin kurduğu sistemle yüzeyden su alımı işlemi yapıldığını ve bu sayede Çorum’a en iyi içme suyunu verdiklerini belirten Belediye Başkanı Zeki Gül, “Çorum Belediyesi olarak gerek su kaynakları ve su yataklarının ihyasına yönelik, gerek suyun en az kayıpla kullanıcıya erişmesine yönelik gerekse de suyumuzun tasarruflu şekilde kullanımına yönelik yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

Vatandaşlara Kesintisiz Şekilde Su Vermek Görevimiz

Çorum halkına kesintisiz bir şekilde su verebilmek için çalıştıklarını dile getiren Belediye Başkanı Zeki Gül, abone sayıları hakkında da bilgiler verdi. Çorum’da suyla ilgili önemli projeler yapıldığını belirten Belediye Başkanı Zeki Gül “Aynı şekilde suyun en yüksek standartta hemşehrilerimize sunulmasına yönelik çalışmalara devam ediyoruz. Hükümetimiz Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi Çorum’da da suyla ilgili önemli projeleri hayata geçirdi. Biz de Çorum Belediyesi olarak şehrimizin alt ve üst yapısına, içme suyumuzla ilgili hizmetlerimize devam ediyoruz. Şehrimizde toplam 101.239 abonemiz var.

Şehrimizin, 260 bin insanımızın su ihtiyacını karşılamak, hemşehrilerimizin sağlıklı ve kesintisiz bir şekilde su ihtiyacını karşılamak Belediyemizin görevi. Bu amaçla insan sağlığını doğrudan ilgilendiren su ihtiyacının karşılanması konusunda 24 saat esasına göre çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yıllık İhtiyacımız 17 Milyon Metreküp

Çorum’un yıllık 17 Milyon metreküp suya ihtiyacı olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Zeki Gül, “Şehrimizin yıllık su ihtiyacı yaklaşık17 milyon metreküp.

İhtiyacımız olan 17 milyon metreküp suyun, yüzde %77’ si yani 13 milyon metreküpünü, Organize Sanayi Bölgemizde bulunan İçme Suyu Arıtma Tesisinden karşılıyoruz. Geriye kalan % 23’lük kısmını ise Bahabey Arıtma Tesislerimizden temin ediyoruz. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan İçme Suyu Arıtma Tesisimiz, Yeni Hayat ve Hatap Barajlarından besleniyor. Tesisimizi besleyen suyun %70’i Yeni Hayat Barajından karşılanıyor. Geri kalan % 30’luk kısmını da Hatap Barajından ve kuyulardan temin ediyoruz” dedi.

Yeni Hayat’tan 4 Ay Su Almadık

2017 yılı içerisinde Çorum’un az yağış alması nedeniyle barajlarda ki doluluk oranlarında düşüşler olduğunun altını çizen Zeki Gül 4 ay Yeni hayat Barajı’nda su alımı yapılmadığını söyledi. Gül, “2017 yılında Çorum Meteoroloji Müdürlüğü verilerine göre şehrimiz 2016 ve 2015 yılında düşük yağış aldı. Bu yüzden barajlarımızdaki doluluk oranıyla ilgili önlem alınması gereken durumlar ortaya çıktı. Yağışların yetersizliğinden Yeni Hayat Barajımızın doluluk oranı %7,13 seviyesine indi. Bununla birlikte kullanılabilir su miktarı da 565 bin metreküpe kadar düştü. Yeni Hayat Barajımızda su seviyesinin düşmesinden dolayı, biz de 2017 yılında İçme suyu amaçlı Kuyular açtık. Açtığımız kuyular Tarhan Köyü bölgesinde… Buna ilaveten de Yeni Hayat Barajının, yeterli su rezervine kavuşabilmesi için barajdan su alımını durdurduk. 4 ay buradan su alımı olmadı.  Bu önlemle birlikte Yeni Hayat Barajını besleyen Ertuğrul Deresi, Koparan ve Ovacık gibi regülatörlerden gelen sular barajın doluluk oranını artırdı. Yeni Hayat Barajındaki su hacmi %25 seviyesine çıktı. Yeni Hayat Barajındaki kullanılabilir su miktarı aldığımız önlemlerle beraber 5 milyon 340 bin metreküpe kadar yükseldi. Dolayısıyla Yeni Hayat Barajımız su alınabilir hale geldi. Şu an sıkıntılı bir durum olduğunda Barajımızdan su alabilecek durumdayız” şeklinde konuştu.

Tüm Önlemlerimizi Aldık

Çorum’un su ihtiyacının sonbahar ve yaz aylarında artış gösterdiğine dikkat çeken Zeki Gül “Şehrimizin su ihtiyacı özelikle yaz ve sonbahar aylarında artıyor. Bu artan ihtiyacı da karşılamak için gerekli tüm önlemlerimizi almış bulunuyoruz. Bunun yanında yaz ve sonbahar aylarında hava sıcaklığından dolayı barajlarda tabakalaşma meydana geliyor, sudaki oksijen miktarı azalıyor. Hava sıcaklığının artması, buharlaşmanın çok olması da su da koku oluşmasına neden olabiliyor. Aldığımız tedbirler ve yaptığımız çalışmalarla Yeni Hayat Barajımızdaki su miktarını artırdığımız gibi baraj suyunun kalitesinin korunmasıyla ilgili gerekli önlemlerimizi aldık” dedi.

Yeni Hayat Barajı’nda Üstten Alma Yöntemi Kullanacağız

Çorum’a en sağlıklı şekilde su ulaştırmanın gayreti içerisinde olduklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Zeki Gül “Baraj suyumuzda kokunun önlenmesi ve hemşehrilerimize sağlıklı suyun teminiyle ilgili gerekli tüm çalışmaları yaptık. Yeni Hayat Barajında da su alımı yaparken üstten su alma yöntemini kullanacağız. Malumunuz barajlarda dipten su alınır. Biz geliştirdiğimiz ve tamamen kendi hazırladığımız proje ile üst kottan su alacağız. Bu yöntemle sudaki kokuyu önlemiş olacağız. Üstten su alma yapısı sayesinde hemşehrilerimiz Barajdan alınan suyun kalitesiyle ilgili herhangi bir sorun yaşamayacak. Bu projenin hazırlanmasında emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Zeki Gül açıklamaların ardından baraj çevresinde incelemelerde bulunurken baraj etrafında yürüyüş yapan vatandaşlarla da sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

21 Mayıs 2018
1.053 kez görüntülendi