Aşgın, Umut Radyo’nun konuğu oldu

Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, gençlere yönelik belediye hizmetlerini, yılların duayen radyocuları Meltem-Uğur çiftinin çocukları Sunucu Umut Çınar’ın Umut Radyo’da hazırlayıp sunduğu “Umut Gençlik Kulübü” adlı programa konuk oldu.

Umut Çınar’ın soruları üzerine Belediyemizin gençlik projeleri ve hizmetlerinden bahsederken heyecanını saklayamayan Başkan Aşgın, umudun gençlikte olduğunu söyleyerek her şeyin en iyisini Türk gençlerinin yapacağına inandığını vurguladı.

Genç Sunucu Umut Çınar’ın gençliğe yönelik düşüncelerini sorduğu soruya gençlik tanımını yaparken yaşa bakmadığını ifade ederek cevaplayan Belediye Başkanımız Aşgın,  “Madem Gençlik Kulübünün konuğu olarak katıldım o zaman bir genç olarak konuşayım. Gençlik yaşla ilgili bir şey değil! İdealleri, hayalleri, hedefleri ve heyecanı olan herkes gençtir. Bunlar yoksa yaşı ne olursa olsun ihtiyardır. Buradan bizi dinleyen gençlere selamlarımı gönderiyorum. Bu anlamda ben de kendimi heyecanımla, hedeflerim, amaçlarımla ve bu şehre dair hayallerimle bir genç olarak kabul ediyorum” dedi.

Gençlere vaatleriniz vardı bunların hangilerini yaptınız?

Aday olduğumuz zaman gençleri projelerinin merkezine koyduklarını belirten Aşgın, “Bunların tamamına yakınını hayata geçirdik fakat hepsini tek tek anlatmaya burada zaman yetmez. Mesela bir gençlik kampı yoktu şehrimizde, istedik ki gençlerimize bir gençlik kampı yapalım. Çorumlu Obası Gençlik Kampı Türkiye’de örneği olmayan bir gençlik hizmeti oldu” diye konuştu.

Başkan Aşgın, “Bir kere şunu söyleyeyim; gençlik festivalinde gençlerin ortasında çıktık ve bu ödülü aldık. 128 belediye 283 proje arasında en özgün gençlik yatırımı bu. Türkiye’de birçok gençlik kampı var ama oba konseptinde olan, tarihi, kültürü yaşatan, geçmişi bugüne taşıyan bir gençlik kampı bu vizyonla bu görünümle yok. Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz örneğini de bu gençlik kampıyla ifade ettik” diyerek 11 bin öğrencinin çeşitli aktivitelere katılmak suretiyle obanın imkanlarından faydalandığı söyledi.

Gençliğin mekanı bir oba yapmaya karar verdiklerinde nasıl bir konsept olması gerektiği konusunda ekipçe istişare ve karar verme sürecini anlatan Başkan Aşgın, “Arkadaşlarımızla bir gençlik obasını hangi konsepte yapalım derken; biz gençlerimize bizi biz yapan değerleri vermeliyiz, bu toprakları yurt yapan, vatan yapan unsurları çok iyi anlatmamız lazım. Zor şartlarda bugünlerin hayallerini kuran ecdadımızın hayatını anlatmamız lazım” diye düşündüklerini ve bu konsepte karar verdiklerini ifade etti.

“Yüzme bilmeyen kalmasın”

Yüzme havuzlarını şehrin genelinde gençlerin istifade edebilecekleri şekilde yapmaları gerektiğini düşünerek çalışmalara başladıklarını söyleyen Belediye Başkanımız Aşgın, “Bizim şehrimizde bir tane olimpik havuzumuz var, bir tane Buhara Kültür Merkezimizde yüzme havuzumuz var ama istedik ki farklı bölgelerimizde de yüzme havuzlarımız olsun. Şu anda takip eden gençlerimiz biliyorlardır bir tanesi Ulukavak Mahallesinde bir tanesi de Mimar Sinan Mahallemizle Gülabibey Mahallemizin bitiştiği noktada iki tane yarı olimpik yüzme havuzunu bitirmek üzereyiz bu yaz açılışını yapacağız” dedi.

İlk kez buradan açıklayacağım, hemşehrilerimiz de ilk defa duyacaklar! Portatif yüzme havuzları var biz bir tane yapabilir miyiz diye düşünürken sağ olsun bakanlığımız 3 tane verdi. Şimdi Kale, Mimar Sinan ve Ulukavak Mahallerimizde kurulum aşamasına geçeceğiz. Buradan bunun da müjdesini vermiş olalım.

“Çorum bisiklet şehri oldu”

Çorum’u bisiklet şehri yapmak için çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Aşgın,”25 bin aboneye ulaşan bir Çorbis var. Mevcutta 8 istasyonumuz var 4 yeni istasyon ve yeni bisikletler ilave ediyoruz. 8 bin metre bisiklet yolumuz vardı, yüzde elli artırımla 12 bin metreye çıkarttık. Tazı var şehrimizde o da çok tuttu şimdi sayılarını artırıyoruz” diye konuştu.

Sosyal Tesislerimiz çok tuttu”

Şu anda hizmete geçirdiğimiz 5 sosyal tesis olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Aşgın, “Hemşehrilerimiz çok sevdi bu tesislerimizi. Biz de sayılarını artırma kararı aldık. Buradan müjdesini vereyim Veli Paşa Hanımız içerisinde 2 tane daha sosyal tesisimizi hizmete açacağız” diye Çorumlulara müjde verdi.

“ÇOKİŞ 1900 kişiyi işe yerleştirdi”

Belediye Başkanlığı adaylığı sürecinde açıkladığı “İstihdama Yönelik İş Atölyeleri” projesinin sorulması üzerine Çorum Belediyesi Kariyer ve İş Merkezi ÇOKİŞ birimini kurduklarını söyleyen Belediye Başkanı Aşgın, 1900 ün üzerinde kişiyi Çorum’da işe yerleştirerek istihdama katkı sağladıklarını belitti.

“Gençlik merkezlerimizin imkanları çok fazla”

Çorum Belediyesi Gençlik Merkezlerinde çok güzel kişisel gelişim kursları açtıklarını belirten Başkan Aşgın, yaz dönemine girilmesi sebebiyle gençlerin daha çok hoş vakit geçirecek, spor yapacak, eğlenecek ve bu esnada da kendilerini geliştirecekleri kurslar açtıklarını ifade etti ve tüm gençlerden bu imkanları sonuna kadar kullanmalarını istedi.

“Bilim mi, sanat mı, teknoloji mi? Bunları en iyi Türk gençleri yapar”

Bu gençliğe asla başka bir isimle hitap etmedikelrini belirten Başkan Aşgın, gençliğin TEKNOFEST gençliği olduğunu söyledi. Aşgın, “Ne zaman gençlerimiz fazla inisiyatif alıyor biz o kadar gelişiyoruz, üretiyoruz. Şu an kendi İHA’mızı, SİHA’mızı yapıyoruz ve bu süreçlerde 20 yaşlarda genç mühendisler çalışıyor. Biz, bizden önceki nesilden daha iyiydik, şimdiki nesil de bizden daha iyi. Selçuk Bayraktar dünyaya örnek bir model oldu. İlk videolarını izliyoruz, internette var: Elinde ilk prototip sayılabilecek bir İHA modeli ve bana imkan verin şöyle işler yapacağım dediğinde ona güvenilmeseydi bugün Türkiye İHA ve SİHA’larını ve Helikopterini üretemiyor olurdu. Ama gençlere güvendik, Cumhurbaşkanımız gençlere güvendi. Şu anda onlar harikalar yaratıyor” dedi.

Belediye olarak gençleri bu yıl Samsun’da yapılacak olan TEKNOFEST’e götüreceklerini belirten Aşgın,”Orada genç beyinler neler yapıyor görsünler, sanat mı en iyi Türk gençleri yapar. Kültür mü, bilim mi, akademik çalışmalar mı en iyi Türk Gençleri yapar” dedi ve gençlerimize güvendiğini ifade ederek gençlerle gurur duyduklarını sözlerine ekledi. Başkan Aşgın, ailecek Umut Radyo’dan sesini dinleyicilere duyuran Çınar ailesini takdir ederek yayın ve radyoculuk hayatlarında yakaladıkları başarı çıtasını hep bir adım yukarıya taşımaları dileklerinde bulundu.

 

15 Haziran 2022
79 kez görüntülendi