Başkan Aşgın, Yerel Yönetim Öğrencilerine Belediyeciliği Anlattı

Hitit Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Yerel Yönetimler 1. sınıf öğrencileri, Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın’ı makamında ziyaret ederek Başkan Aşgın’a yerel yönetim dersi ile ilgili sorularını yöneltti. Öğrencilerin sorularını içtenlikle yanıtlayan Başkan Aşgın, belediyecilik tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

Şehirlerin kimlikleri, kalpleri ve ruhları olduğundan bahseden Başkan Aşgın, “Çorum’umuzun yaklaşık 8 bin yıllık bir geçmişi var. Birçok köklü medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu şehirde tarihi tekrardan ayağa kaldırmak için tarihi ve kültürel projeleri hayata geçiriyoruz. Selçuklu döneminden kalan Çorum Kalesi’ni, Osmanlı son döneminden kalan Velipaşa Hanı’nı ve Cumhuriyetin ilk döneminden kalan birçok konağı restore ederek ayağa kaldırdık. Kale’den başlayıp Ulu Cami’de biten bir Tarihi Kültür Yolu projesinde çalışmalarımız devam ediyor. Çorum’un kalbi sayılan Ulu Cami ve Saat Kulesini içine alacak büyük bir meydan yapıyoruz. Saat Kulesine bakan dükkanların cephelerini tarihi görünüşle restore ettik, Çöplü Arastası’nı restore etmek için ihaleye çıkıyoruz. Dikiciler Arastası’nı restore ettik.” dedi.

“Çorum’un marka değerine önemli katkılar sağlıyoruz”

Göreve geldikleri günden bugüne yaptıkları çalışmalarla Çorum’un marka değerine önemli katkılar sağlayacak projeleri hayata geçirdiklerinin altını çizen Başkan Aşgın “Kültür-sanattan gençliğe, istihdama yönelik çalışmalardan turizme, spordan enerjiye ve buna benzer birçok çalışmayı hayata geçirdik ve geçirmeye devam diyoruz.” dedi.

“ÇOKİŞ ile şehrimizin istihdamına katkı sağlıyoruz”

Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin, istihdam için Çorum Belediyesi olarak neler yaptığına dair sorusunu da yanıtlayan Başkan Aşgın, “Seçim öncesi vaatlerimizin arasında olan istihdama yönelik çalışmalarımızı planlamıştık. Göreve gelir gelmez işveren ile iş arayanın buluşma noktası olan ÇOKİŞ’i kurarak ekonomimize, şehrimizin istihdamına katkı sağladık. Toplam 359 firmamızın kayıtlı olduğu bu merkezimizde bugüne kadar 1355 hemşehrimize iş imkânı sağladık.” dedi.

Başkan Aşgın’ın ilgisinden duydukları memnuniyeti ifade eden öğrenciler, Başkan Aşgın’ın yakın ilgisinden, yaptığı çalışmalardan ve özelikle gençliğe olan yatırımlardan dolayı teşekkür etti.

24 Mart 2022
159 kez görüntülendi