Başkan Gül, “Engelsiz bir Çorum için çalışıyoruz”

Çorum Belediyesi engelli bireylerin bir gün değil yılın 365 günü yanında olmaya devam ediyor. Çorum Belediyesi;engelli eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri ile engelli bireyler ve ailelerin hayatlarına dokunuyor, onlarla birlikte engelleri aşıyor.

Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi faaliyetleri kapsamında örnek çalışmalara imza atan Çorum Belediyesi, engelli bireylerin ve onların hayatlarını kolaylaştırmak, engelleri aşarak bireysel yeteneklerini ortaya çıkarmak için anlamlı çalışmalara imza atıyor.

Engelli bireylerde engellerin aşılmasının, bireysel yeteneklerin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi ile mümkün olabileceğini ifade eden Belediye Başkanı Zeki Gül, “Biz sadece, engelli vatandaşımızı, yavrumuz sabah evinden alıp akşam götürüp bırakmıyoruz. Onların potansiyelini ortaya çıkartmak için, yeteneklerini geliştirmek için çaba sarf ediyoruz. Onlara kendi evlerindeki rahatı hissettirerek sosyal faaliyet alanlarında daha aktif olmalarını sağlıyoruz. Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerimizde el sanatları, bilgisayar, resim, müzik ve aşçılık kursu gibi kurslarımız var. Bu kurslarımız engelli bireylerimizin kişisel gelişimine katkı sağlıyor. Merkezlerimizde grup terapi, fizik tedavi odalarımız ve etkinlik sınıflarımız mevcut. Hayatı paylaşmak için engel yok. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kutlu olsun.” dedi.

Bizim, çocuklarımıza veremediklerimizi veriyorlar
Oğlunun otistik engelli olduğunu ve 3 yaşından beri eğitim aldığını söyleyen Servet Coşkuner, çocuğunun Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine geldikten sonra yeteneklerinde ve kişisel becerilerinde önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti. Coşkuner, “Oğlum okuma yazma biliyor, matematik biliyor, yabancı dili var. Temelden başlayarak şu ana kadar verilen tüm hizmetler için müteşekkirim. Çocuğum burada ilerleme kaydetti. Mesela resim yapıyor, hakikaten çok güzel. El işi yapıyor. Buradaki öğretmenler, eğitmenler, hizmetliler bizim çocuklarımıza bizim veremediklerimizi veriyorlar. Hepsine minnettarım.” dedi

Çocuğumuz emin ellerde

“Emrah Doğan’ın velisiyim. Bu merkez faaliyete açıldı açılalı devamlı geliyor. Öğrencimizin buraya gelmesinin psikolojik açından faydalı olduğunu düşünüyorum. Bir arkadaş grubu oluşturuyorlar, kendi aralarında onlara bir faaliyet yaptırılıyor, bu da özgüveninin gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Biz de, acaba çocuğumuz nereye gitti, hangi parkta, ne gibi olumsuzluklarla karşılaşacak diye endişelenmiyoruz. Allah Razı olsun. Belediyenin sağladığı bu imkanlarla emin ellere çocuğumuzu emanet etmiş olmanın huzurunu yaşıyoruz.”

Çocuğumu topluma kazandırdım

Meral Çetindaş ise, “Çocuğumun bedensel engeli ve zihinsel engeli de var. Buraya kültür merkezi açıldığından beri geliyor. Benim çocuğum toplum içine girmeyi öğrendi. Ben normalde kesinlikle dışarı çıkartamıyordum. Toplum içine giriyor, aktivitesi yükseldi, kendini ifade etmeyi becerebiliyor. Kendi istemezse ben buraya asla getiremem, kendisi isteyerek severek geliyor. Aldığı eğitim ve katıldığı aktivitelerle Çocuğumun toplum içerisinde  kendini daha iyi  hissetmesi, bizim en büyük mutluluğumuz oldu.”

03 Aralık 2018
333 kez görüntülendi