Başkan Külcü, “Hemşehrilerimiz, altın birikimlerini milletin hizmetine sunacaktır”

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla ilk defa altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası adı altında iki yeni ürün çıkardı. Başlatılan bu çalışma hakkında Ziraat Bankası Çorum Bölge Yöneticisi Halil Yüksel ve Çorum Ziraat Bankası Şube Müdürü Abdullah Çandır, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’yü ziyaret ederek konuyla ilgili bilgi verdi.

Hazine Müsteşarlığı tarafından başlatılan altınların yastık altında bekletmek yerine ekonominin içerisinde bir enstrüman olarak değerlendirilmesi çalışmasını çok değerli bulduğunu ifade eden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, tasarrufların ekonomiye kazandırılmasına yönelik olarak çok büyük adımların atıldığını kaydetti. Külcü “2.200 ton yastık altında altın olduğu tahmin edilmekte. Bunun 100 milyar dolarlık bir karşılığının olduğunu biliyoruz” dedi.

Başkan Külcü, “Türkiye gibi gelişmekte olan, sürekli yatırım yapan ve istihdam oluşturması gereken ülkeler de yastık altındaki paranın, orada atıl bekletilen birikimin ülke ekonomisine kazandırılması çok önemli bir gelişmedir. Ben inanıyorum ki hemşehrilerimiz gerekli müracaatlarını yapacaklar. Aracı kurum olarak görevlendirilen Ziraat Bankamıza giderek her hangi bir şekilde atıl beklettikleri altın birikimleri milletin hizmetine sunacaklardır. Başlatılan çalışmanın ülkemizin ekonomisine faydalı olacağı inanıyorum.”dedi.

Hazine Müsteşarlığının ilk defa piyasaya sürdüğü altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikaların Çorum ve ilçeleri için talep toplama ve ihtiyaç döneminin 23 Ekim ile 27 Ekim tarihleri arasında olduğuna vurgu yapan Ziraat Bankası Çorum Bölge Yöneticisi Halil Yüksel de “Bu konuda Çorum halkımızın hem devletimize destek olmasını hem de yastık altında atıl duran kendilerine getiri ve kazanç sağlamayan altınlarını devlet güvencesi altında saklamak ve bu altınların değeri üzerinden gelir elde etme imkanına kavuşmalarını arzu ediyoruz. Bu konuda Çorum halkının destek olmasını istiyoruz. İhraç işlemleri için külçe altın, çeyrek, yarım, tam, ata lira vb ile 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. Üzerinde değerli yada değersiz taş bulunan ve reşat altınlar kabul edilmeyecek. Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında birebir kabul edilecek. Bu aşamada altın sahipleri hiçbir kayba uğramayacak. İşlemler için Çorum Ziraat Bankası Şubemiz görevlidir. Elinde fiziki altın bulunan vatandaşlarımız belirtilen tarihler arasında Çorum Ziraat Bankası’na getirerek karşılığında altın tahvili yada altına dayalı kira sertifikalarını alabilirler. Belirtilen tarihler aralığından sonra talep de bulunulmayacaktır.”diye konuştu.

23 Ekim 2017
206 kez görüntülendi