Belediye 2017 yılında 1 milyon ton suyun kayıp kaçağını önledi

Çorum Belediyesi, modern araç ve ekipmanlarla bir taraftan içme suyu hatlarını yenilerken diğer yandan da şebekede meydana gelen su kaçaklarını tespit ederek anında müdahale ediyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı kayıp kaçak çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Bir yandan sağlıklı içme suyu kaynakları oluşturmaya çalışırken bir yandan da şebekeden kaynaklanan kaçakların önüne geçmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını vurgulayan Alper Zahir, “Çorum Belediyesi olarak teknolojik gelişim ve değişimleri yakından takip ediyoruz. “Dünyanın en önemli konusu su” fikrinden hareketle şehrimizde kayıp kaçak sularının önüne geçmek için şehrimizin değişik bölgelerinde tespit ettiğimiz su kaçaklarına gerekli müdahaleleri yapıyoruz.” dedi.

4 yıldan beri kullandıkları kayıp kaçak aracını almadan önce asfalt, tretuvar gibi çalışmaların zarar gördüğünü, ekstra maliyetlerin çıktığını ve en önemlisi de içme suyunun yerin altında boşa akıyor olduğuna vurgu yapan Zahir, “İçmesuyu kayıp kaçak aracımızla hem zamandan tasarruf ediyor hem de kaçağın olduğu yerleri tam tespit ederek gelişigüzel kazı yapmıyoruz. 4 yıldan beri yaptığımız çalışmalarla 207 su kaçağını tespit ettik, 3.6 milyon ton su kaybının önüne geçmiş olduk. Bu da yaklaşık 11 Milyon TL’lik bir maliyete denk geliyor. Su Kayıp Kaçak ekibimiz şebekelerdeki su sarfiyatının önüne geçmek için çalışmalarına aralıksız devam ediyor.” dedi.

 

12 Aralık 2017
248 kez görüntülendi