Camileri Ramazan’a hazırlıyoruz

Belediyemiz, geçtiğimiz yıl İl Müftülüğü ve Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile birlikte ilimiz merkezinde bulunan cami ve ibadethanelerin temizliğinin yapılmasıyla ilgili imzalanan protokol çerçevesinde cami temizliği çalışmalarını sürdürüyor.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü yaptığı açıklamada, Sosyal Belediyecilik alanında yaptığımız faaliyetler, çalışmalar toplumun bütün kesimleri kapsıyor. Şehrimizde, insanlarımızın hayatını kolaylaştıran, yaşam standardını yükselten çalışmalara aralıksız devam ediyoruz dedi.

Belediye olarak hayatın bütün alanlarında varız diyen Başkan Külcü, ”geçtiğimiz yıl ibadethanelere yönelik hizmetlerimizi daha çeşitlendirdik. Bu hizmetlerden bir tanesi de cami temizliği idi. Camii temizliğimi projemiz ilimizdeki 86 cami, 1 cem evi ve 17 Kur’an Kursunun temizliği ile devam ediyor. Yaklaşan Ramazan ayı öncesi Allah’ın evi olan camilerimizi pırıl pırıl yapmak için gece gündüz ekiplerimiz çalışıyor. İbadethanelerimizi tertemiz yaparak ramazan ayına hazırladık. Ramazan ayının tüm İslam alimine hayırlar getirmesini diliyorum.”dedi.

Belediye, Diyanet camiamızın ve cemaatimizin sorumluluğunu üstlendi
Cami imam hatipleri ve cemaati belediyemizin başlatmış olduğu cami temizlik hizmetinden duyduğu  memnuniyetini dile getirdi.

Çatalhavuz Camii İmam Hatibi Erdal Aktaş, “Çorum Belediyesi camii temizlik hizmeti başlatmadan önce bizlerde camilerimizi temiz tutmaya özen gösteriyorduk ancak bu temizlik sadece halıları temizlemekle kalıyordu. Buda yeterli olmuyordu. Belediyemiz cami temizlik hizmetine başladıktan sonra sadece halıları temizlemiyor, camilerde el değmedik yer bırakmıyorlar. Camilerimizin her yerini temizliyor. Halılar temizlendikten sonra sıfır halı gibi oluyor. Belediye, Diyanet camiamızın ve cemaatimizin sorumluluğunu üstlendi. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda minaremize yıldırım düşmüştü. Tamir etmek istedik ama bizim gücümüz yetmedi. Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü camimize gelerek yaptığı incelemeler sonucunda minaremizi, abdesthanelerimizi ve tuvaletlerimizi en güzel şekilde yeniden yapıldı. Ayrıca eskiden camimizin yanında bulunan küçük dar bir alanda Kur’an-ı Kerim ve din bilgisi eğitimi kadınlar, şimdi camimizin arka kısmında çok güzel bir mekanda eğitimlerine devam ediyor” dedi.

Camii Cemaati ise, “belediyemiz camimizde titiz bir temizlik çalışması yapıyor. Camilerimizi ramazan ayına hazır hale getirdi. Allah emeği geçenlerden razı olsun” diyerek belediyeye bu çalışmaları için teşekkür ettiler.

29 Mayıs 2017
569 kez görüntülendi