Belediyemiz su kayıplarına geçit vermiyor

Belediyemiz, su şebekesinde meydana gelen su kayıp ve kaçakları ile yoğun bir şekilde mücadele ediyor. Türkiye’de az sayıdaki belediyede bulunan su kayıp kaçak aracıyla su kaçaklarını tespit eden ekipler, kaçağın olduğu yere anında müdahale ediyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün göreve geldiği 2009 yılından beri altyapı yatırımlarına çok büyük mali kaynaklar ayırdıklarını, 8 yılda suya 350 Milyon TL yatırım yaptıklarını söyledi.

İçme suyunun önemini çok iyi bildiklerini belirten Başkan Yardımcısı Alper Zahir, “Öncelikli olarak şebekeden kaynaklanan her türlü kayıp ve kaçağı önlemek ve suyun kalitesini yükseltmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Kaçak kontrol ekiplerimizin çalışmalarıyla birlikte şehrimizin değişik bölgelerinde meydana gelen su kayıp kaçaklarını özellikle eskiyen su şebekelerinde kaçakları tespit ederek gerekli müdahaleyiyapıyoruz.” dedi.

Su kayıp kaçak aracını almadan önce su kaçaklarının tespitinin çok zor olduğunu, kaçakları tespit etseler bile müdahalenin çok uzun sürdüğünü ifade eden Zahir, “Önceden su kaçaklarına müdahale edebilmek için o bölgedeki asfalt, tretuar gibi çalışmalara da zarar veriliyor, bu nedenle de müdahalenin maliyeti artıyordu. Şimdi ise bu araç sayesinde kaçağın nerde olduğunu en doğru şekilde tespit ediyoruz. Hem zamandan tasarruf ediyor hem de gelişigüzel kazı yapmıyoruz. Bu çalışmalarla hem milyonlarca TL kaynağın hem de milyonlarca m3 suyun israfının önüne geçiyoruz” dedi.

8 yılda yaptıkları 410 km altyapı çalışmasının 144 km’sinin yeni içme suyu hattı olduğunun altını çizen Alper Zahir, “Sık sık arıza veren eski içme suyu şebekelerini de tamamen yeniledik. Şehrimiz için bir yandan sağlıklı içme suyu kaynakları oluşturmaya çalışırken bir yandan da şebekeden kaynaklanan kaçakların önüne geçmek için bütün imkânlarımızı kullanıyoruz.Özellikle son 3 yılda yürüttüğümüz çalışmalarla şehrimizin muhtelif noktalarında 160 kaçak tespit ettik. Yaptığımız müdahalelerle şu ana kadar 2.6 milyon ton su kaybının önüne geçmiş olduk.” dedi.

03 Mayıs 2017
210 kez görüntülendi