Belediye’den Ağrı ve Mardin’de kardeşlik iftarı

Kardeş şehirlerimiz arasında yer alan Ağrı’nın Hamur İlçesi ile Mardin’in Yeşilli ilçesinde kardeşlik iftarı düzenledik.Yeşilli’deki iftara Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Garnizon Komutanı, AK Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Yeşilli Kaymakamı Ömer Bilgin, Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir; Hamur’daki iftara ise Hamur Kaymakamı Ahmet İhsan Çiğil, Belediye Başkanı Cezmi Ergül, Emniyet Müdürü ve Garnizon Komutanı ve muhtarlar da katıldı. Her iki ilçedeki iftar yemeğine ilçe halkı yoğun ilgi gösterdi.

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu başkanlığındaki heyette Sosyal Yardım İşleri Müdürü Cengiz Özkader, Park ve Bahçeler Müdürü Eyüp Aytekin ile teknik personel de yer aldı.
İftarlara yoğun katılım
Hamur’da 5.000 kişilik, Yeşilli’de de 3.000 kişilik kardeşlik iftarı düzenlediklerini söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu, kardeşlik iftarları ile kardeş belediyeler arasında kurdukları gönül köprüsünü daha da güçlendirdiklerini söyledi. Ağrı ve Mardin’e Çorum halkının ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün selamını götüren Yabacıoğlu, “İlkini geçtiğimiz yıl yaptığımız kardeşlik iftarlarımızın ikincisini Yeşilli ve Hamur’da huzur içerisinde, kardeşçe gerçekleştiriyoruz. Biz, Ramazan ayında Çorum’umuzda mahalle iftarları düzenliyoruz. Burada yaptığımız iftarları bizim mahalle iftarlarımızdan ayırmıyoruz. Çorum’daki mahalle iftarlarımıza iki mahalle daha ekledik. Buraları da bir mahallemiz gibi görüyoruz. Böylesine güzel organizasyonların, kardeşliklerin çoğalmasını temenni ediyorum” dedi.

İhtiyaç sahiplerine gıda paketi
Belediyemiz tarafından hazırlanan gıda paketleri, Yeşilli ve Hamur’daki ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu ihtiyaç sahibi, yaşlı ve hasta ziyaretlerine bizzat katılarak Çorum Belediyesi tarafından hazırlanan gıda paketlerini teslim etti. Ziyaret ettiği evlerde bol bol sohbet edip hal hatır soran Yabacıoğlu, “Kardeş şehirlerimizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı da unutmadık. İhtiyaç sahiplerine yönelik hazırladığımız 500’er adet gıda paketini yerlerine ulaştırdık. Gıda paketlerini ulaştırdığımız vatandaşlarımızın duaları Çorumlu hemşehrilemizle beraber. Biz, sadece Ramazan ayında değil her zaman kardeş belediyelerimize yönelik çalışmalar yapıyoruz.Ramazan, bereket ayı. Dostluk ve kardeşliklerin pekiştiği, huzurun arttığı bir aydır. Bizler de sizlerle olan kardeşliğimizi pekiştirmek, Yüce Mevlamızın bizlere vermiş olduğu nimetleri kardeşlerimizle paylaşmak için buradayız.” diye konuştu.

Yabacıoğlu, ziyareti esnasında 120 yaşındaki Hüseyin Dedeyi de unutmadı. Hüseyin Dedeyle yakından ilgilenen Ahmet Yabacıoğlu, bol bol dua aldı.

Yeşilli ve Hamur’a kültür merkezi ve taziye evi inşa ediyoruz
Belediyemiz, kardeş şehirleri arasında yer alan Mardin-Yeşilli ve Ağrı-Hamur’a kültür merkezi, taziye evi ve düğün salonu inşa ediyor.

Kardeşlik iftarına katılmak üzere bu ilçelere giden Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu, Belediye tarafından yapımı devam ettirilen inşaatlarda da teknik ekiple birlikte incelemelerde bulundu. İnşaatların kısa sürede tamamlanıp bölge halkına hizmet vermesi için çalışmaların daha da hızlandırılacağını belirten Yabacıoğlu, “Çorum Belediyesi olarak kardeşlik hukukumuz gereği kardeş belediyelerimizin eksiklerini gidermeye gayret ediyoruz. Hamur’da yaptığımız kültür merkezi ve düğün salonu inşaatı ilçenin çok büyük bir eksikliğini giderecek. Toplu program ve düğünlerini yapmak için Ağrı’ya giden ilçe sakinleri artık kendi beldelerinde merasimlerini ve toplantılarını yapacaklar. Yeşilli’de yapmakta olduğumuz taziye evi ve kültür merkezi bölgede çok önemsenen yapılar. Yeşilli halkının acılı günlerinde kullanacağı taziye evi ile ilçe sakinleri bizleri daima hayırla yad edecekler ve dua edecekler” diye konuştu.

23 Haziran 2017
282 kez görüntülendi