Belediyeden, meclis üyeleri, muhtarlar ve birim müdürlerine seminer

Belediyemiz, belediye meclis üyeleri, merkez mahalle muhtarları ve birim müdürlerine yönelik eğitim semineri düzenledi. 24-26 Mart tarihleri arasında Amasya Fimar Otel’de düzenlenen seminerde Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozlağan, Liderlik ve Ekip Çalışması ile Belediye-Muhtar ilişkilerini anlattı.

Ekip çalışmasının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Recep Bozlağan, Çorum Belediyesi’ni yakından tanıdığını ve Türkiye’deki çok sayıda belediyeden hem insan kaynağı olarak hem ed mali yapısı açısından çok önde olduğunu söyledi.
8 yılda radikal kararlar aldık, önemli projeleri hayata geçirdik
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, seminer öncesi yaptığı konuşmada göreve geldikleri 2009 yılından beri yaptıkları çalışmaları değerlendirdi. Çorum Belediyesi’nin 8 yılda birilerinin hayal dahi edemeyeceği projeleri hayata geçirdiğini vurgulayan Başkan Külcü, “Bugün göreve talip olalı tam sekiz yıl oldu. Göreve geldiğimizde hem şehrin değişimi hem de belediyenin değişimi olmak üzere iki ayaklı bir değişim sözü vermiştik. Geldiğimiz noktada hem belediyeyi hem de Çorum’u değiştirdik” dedi.

Göreve geldikleri günden itibaren yaptıkları çalışmalarla hazırladıkları projelere kaynak oluşturduklarını, personeli güçlendirdiklerini ve tüm işleri planlayıp uygulamaya geçtiklerini ifade eden Başkan Külcü, “Biz rutine hapsolmuş, suyu akıtan, çöpü toplayan belediyecilik anlayışından proje üreten, projelerini hayata geçiren bir belediyecilik anlayışına geldik. 14 mahallemizin hangi caddesine, hangi sokağına gitseniz Çorum Belediyesi’nin çalışmasını oralarda görürsünüz.Göreve geldiğimizde sadece bir otopark projesi olan Çorum Belediyesi’nin bugün eğitim tesisleri, kütüphaneleri, sosyal tesisleri, sebze hali, terminali ve daha birçok hayata geçirdiği projesi var. Bizim devraldığımız park sayısının iki katı kadar park yapmışız. Çalışınca, koşunca, koşturunca nereden nereye gelindiğini görüyorsunuz.” dedi.

Örnek alınan bir belediye haline geldik
Belediyemizin sekiz yılda yaptığı projelerle örnek alınan bir belediye haline geldiğinin altını çizen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Kurmuş olduğumuz kadın kültür merkezlerinden 50 bin kadın istifade etti. Bu yıl içerisinde 11 bin çocuğumuz eğitime katkı adıyla bizim tesislerimizde ek ders görüyor. Bunlar da sosyal belediyecilik adına önemli çalışmalar. Hamdolsun insana dokunan bir belediyecilik anlayışını da belediyemizde hakim kıldık. 21 bin vatandaşımızı düzenlemiş olduğumuz turlarla Çanakkale’ye götürdük. Bu yıl 10 bin vatandaşımız daha Çanakkkale’yi görme imkânı bulacak.” dedi.

Yaptıkları bu çalışmaların herkes tarafından dikkat çektiğini ve insanların bu çalışmaları nasıl yaptığımızı anlamak için sürekli sorular sorduğunu ifade eden Külcü, “Biz, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyoruz. Sabah 08.00, akşam 17.00 kalıbına girmiş bir yöneticilik anlayışımız yok. Biz, rızkın seherde dağıtıldığına inanan bir medeniyetin mirasçılarıyız. İşte şükürler olsun biz bu anlayışı Belediyemizde değiştirdik, mesai kalıplarının dışına çıktık.” dedi.

Söz üstüne söz söylemiyor, iş üstüne iş koyuyoruz
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, belediyecilik hizmetlerindeki başarılarını göreve geldikleri günden beri radikal kararlar almalarına bağladı. Toplumun tüm kesimleriyle birlikte iş yapabilme kabiliyetlerini geliştirdiklerini belirten Külcü, “Çorum’un değişimi ve dönüşümü noktasında ortaya çıkan tablonun hayata geçirilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de birlikte iş yapabilme birlikte çalışabilme kabiliyetimiz. Memnuniyet araştırmaları yaptırıyoruz. Halkımızın, bizden memnuniyet oranlarında Türkiye’de en yüksek bir iki belediye arasına yerleştik. Hizmetlerimizden memnuniyet oranı % 70’lerin altına hiç düşmedi. Bu oran bir yandan da sürekli yükseliyor.Başbakanımızın dediği gibi, ‘Söz üstüne söz söylemiyoruz, iş üstüne iş koyuyoruz’ dedi.

Muhtarlarımızı önemsiyoruz
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, merkez mahalle muhtarları ve belediyenin yatırımcı müdürleriyle birlikte toplantı yaptı. 2017 yılında yapılacak olan çalışmalarla ilgili yol haritasının çizildiği toplantıda muhtarlar mahallelerinin sorunlarını ve yapılmasını istedikleri çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Muhtarların taleplerini dikkatle dinleyen ve notlar alan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Mahallelerimizde yapacağımız 2017 yılı çalışmalarına ilişkin olarak buradan bir sonuç çıkartacağız. Bir yol haritası belirleyeceğiz. Muhtarlarımızdan gelen talepler doğrultusunda yapacağımız işleri hızlandıracağız. Muhtarlarımızın burada olmasını çok önemsiyorum Çünkü onlar demokrasinin ilk adımı ve bizim hizmet etmekle yükümlü olduğumuz hemşehrilerimizin en kolay ulaştıkları, kendilerini en kolay ifade edebildikleri bir iletişim noktası. Bu nedenle de muhtarlarımızla belediyemiz arasında sağlıklı bir iletişim kanalı kurduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Toplantıda mahallelerinin sorunlarını dile getiren merkez mahalle muhtarları da kendilerine yönelik bu tür toplantıları düzenleyen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye teşekkür etti.

03 Mayıs 2017
376 kez görüntülendi