Belediyemiz’den bakteri açıklaması

Belediyemiz, sosyal medyada yer alan şehir suyunda bakteri bulunduğu iddialarının asılsız olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada, içme suyunun, tüm standartlara uygun ve sağlıklı olduğu ifade edildi.

“Vatandaşlarımızı endişeye düşürmek ve infial oluşturmak için çeşitli sosyal mecralarda içme suyunun sağlıksız olduğuna yönelik paylaşımlar yapılmaktadır. İçme suyunda lejyoner bakterinin görülmesi ve 2 hafta içme suyu kullanılmaması yönünde yapılan paylaşımlar tamamen asılsızdır. Aynı algı farklı illerde de yapılmaktadır. Hemşehrilerimizin sağlığı bizim için her şeyden önemlidir.

Çeşmeden akan suyun rahatlıkla içilebildiği ender şehirlerden birisiyiz.

Günlük olarak bakteriyolojik ve kimyasal analizlerimizi yapıyoruz. Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Laboratuvar ve SCADA Kontrol Merkezimizde il merkezimizde şebekeye giren içme suyu parametreleri 7/24 ve online olarak izlenmektedir. Elde edilen değerler veri tabanında arşivlenmektedir. Tüm içme suyu depoları bu sistem sayesinde her an ve sürekli kontrol edilmektedir. İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından da şehir şebeke suyunun verildiği cami, okul ve hayrat ya da içme suyu depolarından da düzenli olarak numuneler alınmakta olup, bunların analizleri sonucunda da herhangi bir uygunsuzluğa rastlanılmamıştır. Gönül rahatlığı ile suyunuzu çeşmelerinizden içebilirsiniz. Bu tür asılsız paylaşımları yapanlar hakkında hukuki süreçte başlatılacaktır. Vatandaşlarımızın kurum dışı yapılan bildiri ve paylaşımları dikkate almaması gerektiğini kamuoyuna saygı ile duyururuz” denildi.

 

14 Mayıs 2019
982 kez görüntülendi