Belediye’nin yaptığı Kur’an kursu sayısı 15’e yükseliyor

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, yeni Kur’an Kursları yapmaya devam ettiklerini söyledi.
Çorum Belediyesi tarafından yaptırılan İl Müftülüğü Şehit Ali Karslı Kur’an Kursu’nu ‘1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ nedeniyle ziyaret eden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, burada açıklamalarda bulundu.
Hafta nedeniyle İl Müftülüğü ile birlikte bazı programlar yaptıklarını ve ziyaretler gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Külcü, “Bugün 4-6 yaş çocuklarımızın devam ettiği ve değerler eğitimi ağırlıklı eğitim faaliyetleri yapan bir kurumu ziyaret ettik. Ben öncelikle kutlanan bu hafta dolayısıyla yapılan bu programların Diyanet teşkilatımıza ve bütün mensuplarına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Çocukların değerler eğitimi ile ilgili şehrin çeşitli noktalarında yatırımlar yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini kaydeden Başkan Külcü, “Çocuklarımızı ülkemizin devletimizin milletimizin geleceği olarak görüyoruz. Dolayısıyla onlarla ilgili ne kadar yatırım yapsak hizmet yapsak yine de yeterli iş yaptığımızı yeterli hizmet ürettiğimizi düşünmeyiz.  Bunlar adeta verimli boş bir toprağı düşünün, oraya ne ekerseniz ne kadar verimli tohum ekerseniz, o kadar güzel ve kaliteli mahsul alacağınız bir toprakta ki gibidir. Bu çocukların zihinleri gönülleri boş. Dolayısıyla bunları bize ait olan değerlerle bizi millet yapan bizi birarada tutan ve dinimize inancımıza ait olan değerler yetiştirmek gibi mecburiyetimiz bir görevimiz var. Bizde bunları yapmaya çalışıyoruz. Belediye ve Müftülük olarak yine Müftülüğümüzün bünyesinde ki hocalar ve hoca hanımlarla bu işleri yapıyoruz” şeklinde kaydetti.
Bu eğitim sürecinde Devlet’in çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Başkan Külcü, “Gerek Müftülük olsun gerek diğer kamu kurumları olsun öğrenilecek olan bilginin doğru kişilerden ve doğru kaynaklardan öğrenilmesi lazım. Eğer doğru kişilerden ve doğru kaynaklardan bu faaliyetler yürütülmezse bu eğitimler yapılmazsa önemsenmezse ihmal edilirse o boşluğu dolduran birileri mutlaka çıkıyor ve buna benzer şeyleri doğru yanlış bir şekilde yapıyorlar. Ülkenin başına bela olan FETÖ meselesi bile tek başına dönüp baktığınızda böyle bir boşluktan ortaya çıkmıştır.
‘FETÖ YÜZÜNDEN İKİ NESİL HEBA OLDU’
İnsanların ihtiyaç duydukları ve arayış içerisinde oldukları duyguları ile ilgili onların yapmış oldukları çalışmalar bir süre sonra istismara dönüşmüş insanların hem duygularını hem paralarını sömürmüşler hemde bir, iki neslin adeta heba olmasına sebebiyet vermişlerdir. Bundan dolayı bizim bu işleri Devlet olarak zamanında ve en güzel şekilde yapmamız lazım. Biz Belediye olarak böyle bir mesuliyet, sorumluluk üstlendik. Kanunumuzda bizim bu işleri mutlak şekilde yapmamızı emreden bir görevimiz yok. Ama bu ülkenin bir vatandaşı olarak bu dinin bir mensubu olarak  Müslüman bir idareci olarak bir mesuliyetimiz olduğunu düşündük ve Çorum’un dört bir yanında buna benzer yatırımlar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.
BELEDİYE’NİN YAPTIRDIĞI KUR’AN KURSU SAYISI 15’E YÜKSELECEK
Şu anda arkamızda gördüğünüz mimari de 5 tane, farklı mimarilerden ise 4 tane olmak üzere toplam 9 tane Kur’an Kursu yaptırdık. 6 tanesinin de inşaatı şuan devam ediyor. İnşallah 2018’in ortalarında toplam 15 Kur’an Kursu’nu Belediye eliyle yapmış ve Müftülüğe hizmetlerinde kullanmak üzere teslim etmiş olacağız. Burada mahallemizde ki hanım kardeşlerimiz Kur’an eğitimi görüyorlar, değerler eğitimi adıyla tanımladığımız bir çalışma yürütülüyor ki buda 4-6 yaş arasındaki çocuklarımızın eğitim çalışmalarıdır.
2018’DE ÖĞRENCİ SAYISI 1500 OLACAK
Yapmış olduğumuz binalarda şuanda 649 evladımız eğitim görüyor. Çorum’un genelinde ise 17 Kur’an Kursunda buna benzer çalışmalar yürütülüyor. İnşallah 2018’in sonbaharına geldiğimizde diğerlerini de bitirmiş ve teslim etmiş olacağız ve en az 1500 yavrumuz 4-6 yaş grubunda olmak üzere bizim yaptırdığımız tesislerde eğitim görecekler. Biz bunları çok çok önemsiyoruz. Olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünki çocuklarımıza bizim geleceğimiz diye inanıyoruz. Camilerimizde Kur’an Kurslarımızda mutlaka bunların olması lazım. Buralarda ibadetlerini öğrenecekler, Kur’an-ı en güzel şekilde öğrenecekler. Bizde buna en güzel şekilde vesile olmanın mutluluğunu yaşayacağız.  Çünki bize öğretilen Hz. Peygamber’in hadisinde ifade edildiği gibi; ‘Sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğretendir’ Bizim inandığımız düstur budur ve bu yolda da inşallah hizmet etmeye eserler yapmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

09 Ekim 2017
513 kez görüntülendi