Bölgenin en ucuz suyu Çorum’da 

Çorum Belediye Meclisi Tarife Komisyonun 2018 yılı ücret tarifesi dün yapılan Meclis toplantısında kabul edildi. Yeni tarifede meskenlerde kullanılan suyun tonu 2.30 liradan 1.99 liraya düşürüldü.
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Belediye Meclisi’nin dün gerçekleştirilen yılın son toplantısında su tarifesinde yapılan indirim hakkında açıklamalarda bulundu.
Su aboneliklerinde depozito uygulamasının kalktığını belirten Başkan Külcü, su sayaçlarında kartlı sisteme geçildiğini ifade ederek, “Şu an 10 bin civarında abonemiz oluştu. Bu yaklaşık yüzde 10’lık bir orana tekabül ediyor. Ve yeni abonelerimizin tamamında da biz bu sisteme geçiyoruz. Depozito alımı gibi bir uygulama olmayacak” dedi.

‘ŞİMDİYE KADAR MİLLETE RAĞMEN HİÇBİR İŞ YAPMADIK’
Yeni dönem tarifesi hakkında değerlendirme yaparak sözlerine devam eden Başkan Külcü, “2018 yılı tariflerinde yüzde 90 oranında, yüzde 10 civarında artırım var. Bazı yerlerde artırım yaptığınız zaman yüzde 13.88 rakamı çıkmış bunu da 14’e yuvarlamışızdır. Ama ana hatlarıyla zam oranı yeniden değerleme mantığı ile oluşturulmuş ve bir önceki yılın değerini koruyabilecek fiyatlandırmaya göre hareket edilmiştir. Burada esas olan su tarifesidir. Diğer tarifler insanların ömründe belki de bir kez karşılaştıkları ödemelerdir. Ticaret yapan içinse elbette günün raici neyse ona göre ödemesini yapacak. Benim burada özellikle sizlere ve hemşehrilerimize iletmek istediğim husus şudur: Bizim su faturalarımızla ilgili son bir yıldır ne yazık ki haketmediğimiz bir eleştiri ortaya çıktı. Neden haketmediğimiz bir eleştiri? 9’uncu kez tarife çalışmasını yapıyoruz. 9 yıllık süre içinde her tarife çalışmasını yaparken etrafımızda ki Tokat, Amasya, Samsun, Yozgat, Sinop, Kastamonu, Kırıkkale ve Çankırı’nın fiyatlarını alıp bunlardan ne daha yüksek yaptık nede daha düşük yaptık. ‘Orta yol tutalım burada gidelim’ dedik. 2017 yılında enteresan şekilde bölgenin en ucuz üçüncü su tarifesini uyguladığımız halde sanki Türkiye’nin en yüksek su tarifesini uyguluyormuşuz gibi bir durum ortaya çıktı. Bu sosyologlar şöyle ifade ediyorlar: Bazen olgu ile algı örtüşmeyebiliyor. Yani varolan durumla gerçekle insanların sahip oldukları düşünce birbiriyle örtüşmeyebiliyor. Ne yazık ki biz 2017 yılında böyle bir süreç yaşadık. Peki biz şehirde bunca hizmeti, yoluyla parkıyla spor tesisleriyle kültür merkezleriyle hemşehrilerimiz için yapıyoruz. Ne kadar gelir olursa o kadar iş yaparız. Gelirimiz ne kadar çok olursa yatırım harcamalarımızda o kadar yüksek olur. Biz su faturalarını daha düşük tahsil edelim az iş yapalım. Bunun matematiksel başka bir izahı yok. 10 lira yerine 7 lira aldığımızda 10 liralık iş yapacağımıza 7 liralık iş yaparız. Buna da kimsenin diyecek bir sözü olmaz. Bizim siyasette ki yegane duruşumuz şudur: Millete rağmen hiçbirşey olmaz. Şimdiye kadar millete rağmen hiçbir iş yapmadık. Hiçbir adım atmadık. Hiçbir işin içinde olmadık. Bundan sonrada olmayacağız. Öyleyse “su tarifemizi başka türlü izah edemiyorsak tek cümlelik izaha indirelim” dedik. Bölgenin en ucuz suyu kaç liraysa oraya çekelim. 1.99 TL’ye çektik. Şuanda yeni tarifeyle az önce saydığım Tokat, Amasya, Samsun, Yozgat, Sinop, Kastamonu, Çankırı ve Kırıkkale illerinin ortasında ki Çorum’un suyu bölgenin en ucuz suyudur. Derdimizi madem başka türlü anlatamadık o zaman böyle anlatalım dedik ve bölgenin en ucuz suyu oldu” dedi.

‘KARARLARIMIZI PARTİMİZLE İSTİŞARE EDEREK ALIYORUZ’
Konu hakkında bir internet sitesinde kullanılan başlığa tepki gösteren Başkan Külcü, “İnternet sitesi ‘Karadağ duruma el koydu su fiyatları iniyor’ şeklinde başlık atmış. Bir kere biz İl Başkanımızla her konuda istişare yaparız. Çünki bizler Belediye Meclisi rozetlerimizin dışında birde mensubu olduğumuz partimizin fikirlerini taşıyoruz. Bundan daha doğalda bir şey olmaz. Diğer gündem maddelerinde olduğu gibi bu gündem maddesi ile ilgilide partimizle konuştuk. Sizlerle de zaman zaman konuştuk. Ama bir internet sitesinde ‘Karadağ duruma el koydu su fiyatları iniyor’ şeklinde başlık kullanılması fevkalade çirkindir. O başlığı kullanan arkadaşımızı Çorum Belediye Meclisi’nden özür dilmeye davet ediyorum. O başlığı kullandığı yerde aynı büyüklükte “Çorum Belediye Meclisi üyelerinden özür diliyorum” demesi lazım. Böyle bir şey demokrasinin ruhuna aykırıdır. Türkiye’nin yasaları TBMM’de oylanır Belediyenin kararları Belediye Meclisi’nde oylanır. Bizlerde elbette partilerimizle istişare yaparız. Öyle bir başlık çirkin bir başlık olmuştur. Özre muhtaç bir haberdir. Ha, “Bana böyle söylediler bana böyle haber verdiler” diyorsa o zaman da çıksın onu kim o şekilde bilgilendirdiyse ismini söylesin. Biz Çorum Belediye Meclisi olarak o kişinin özür dilemesini talep edelim. Buda Meclis olarak bizim en doğal hakkımızdır diye düşünüyorum” şeklinde kaydetti.
Başkan Külcü, “Böyle bir tarife süreci yaşadık. Olanda hayır vardır. Bizimde Meclis olarak buna uyumlu bir tutum içinde olmamız gerekir diye düşünüyorum. Bölgenin en ucuz suyu şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

SADECE İKİ TANE SU YATIRIMINA 150 MİLYON LİRA LAZIM
Çorum Belediyesi’nin üzerinde çalıştığı Koçhisar Barajı İsale Hattı’nın maliyetinin 100 milyon lira olduğunu kaydeden Başkan Külcü, “Bir arıtma tesisi hızlı bir şekilde gündemimize girmek zorunda. Bunun maliyeti 50 milyon lira. 150 milyon TL sadece su ile ilgili yapılması gereken iki kalemlik yatırım. 2017 yılında şehir içinde sadece su yatırımları için kullandığımız bütçe 30 milyon liradır. Topladığımız parayı neredeyse hiç para kalmadan su yatırımlara harcadık. Önemli olan milletimizin yüzünün gülmesidir” diyerek sözlerini tamamladı.
Yapılan oylamada 2018 yılı ücret tarifesi AK Partili Meclis üyelerinin oyları ile kabul edilirken CHP’li üyeler ise diğer kalemlerde yapılan zamları gerekçe göstererek red oy kullandılar.
Yeni ücret tarifesinde şehiriçi toplu ulaşımda ise şehir içi tam akıllı kart kontörü 2.00 TL, öğrenci akıllı kart kontörü 1,50 TL, tek binimlik kart-jeton ise 2,75 TL olarak belirlendi. Yeni ücret tarifesi 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak.

12 Aralık 2017
2.292 kez görüntülendi