Buhara’daki 3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi sona erdi

3.Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Özbekistan’ın tarihi kenti Buhara’da gerçekleştirildi.

Turkish Studies Dergisi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Uluslararası Balkan Üniversitesi ve Buhara Üniversitesi tarafından düzenlenen kongrenin ana destekçileri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği, Çorum Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA ve Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği yer alırken, Anadolu Ajansı da toplantının medya sponsorluğunu üstlendi. 3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nde Almanya, KKTC, Makedonya, Pakistan, Güney Kore, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan’dan gelen 300’den fazla akademisyen, 8 alt sempozyumda 348 bildiri sunuldu.

Kongreye; Türkiye’den Kongre Onur Kurulu Başkanı ve TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Özbekistan Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Nobel ödüllü bilim insanımız Prof. Dr. Aziz Sancar, Buhara Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdukabil Tulaganov, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem,  Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Necip Fazıl Kurt, Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı,  Bursa Milletvekili Osman Mestan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Suat Uğur, Prof. Dr. Ümit Meriç, Çoruma Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz ile çok sayıda milletvekili, vali ve belediye başkanından oluşan protokol heyeti ve 300’den fazla uluslararası akademisyen katıldı.

TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kongre katılımcılarına ve Özbek halkına selamlarını ileterek, iki ülke cumhurbaşkanlarının  dostluğunun, Özbekistan-Türkiye ilişkilerine çok kısa zamanda çok güçlü bir ivme kazandırdığını belirtti. Şentop, “İkili ilişkilerin gelişmesine önemli katkıda bulunacak bu kongrenin yapıldığı mekanların da özel anlamları olduğunu ve bu bakımdan üçüncü kongre için Buhara’nın özellikle seçildiğini vurgulayarak, “Bu topraklar sadece maddi varlığımızın köklerinin bulunduğu bir mekan değil, aynı zamanda gönül ve zihin dünyamızın da köklerinin bulunduğu bir mekandır” dedi.

Buhara Devlet Üniversitesi Rektörü Abdukabil Tulaganov, toplantının tüm zamanlarda alimleri bir araya getiren tarihi Buhara’da yapılmasının derin bir anlam taşıdığını, doğu ile batıyı birleştiren Büyük İpek Yolu’nun geçtiği bu topraklarda, ticaretin yanı sıra kültürlerin de kesiştiğini belirtti.

Bandırma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Suat Uğur da yüzyıllarca Türk-İslam kültür ve medeniyetinin, bilim ve sanatının kalbinin attığı bu toprakların, insan yetiştirme bakımından dünyanın en zengin toprakları olduğunu kaydederek, “Çağdaş ilimler bu coğrafyanın geçmişine çok şey borçludur.” ifadesini kullandı.

Sancar’a fahri doktora unvanı verildi

Kongre kapsamında 8 alt sempozyumda 348 bildiri yer alırken, onur konuğu olarak katılan Prof. Dr. Aziz Sancar’a Buhara Devlet Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Çorum Belediye Başkan Zeki Gül, Nobel ödüllü bilim insanımız Prof. Dr. Aziz Sancar ile bir süre sohbet etti.

Başkan Gül hemşehrilerinin selamını iletti

Özbekistan’ın tarihi Buhara şehrinde gerçekleştirilen 3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’ne katılan Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi hemşehrimiz Ahmet Başar Şen ve  Özbekistan TİKA Taşkent Koordinatörü hemşehrimiz Dr. Ali İhsan Çağlar ile İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Buhara Tıp Üniversitesi arasında imzalan protokolde görüştü.

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, “Çorum Belediyemizin de desteklediği 3.Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi için ata yurdumuz Özbekistan’a gittik. Bu tür kongreler toplumların birbirlerine yakınlaşmasına ve dostlukların pekişmesine vesile olacağına inanıyorum. Büyükelçimiz ve TİKA Koordinatörümüzün Çorumlu olması bizleri ayrıca gururlandırdı. İnşallah dost ve kardeş ülkemizle birlikte önümüzdeki süreçte daha güzel çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Büyükelçimiz ve TİKA Koordinatörümüze hemşehrilerimizin selamını ileterek çalışmalarında kolaylıklar diledik.” dedi.

24 Ekim 2018
521 kez görüntülendi