Doğru işler büyük başarılar getiriyor

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü sportif alanda son dönemde iki kulübün yaptığı çalışmalar, gelişmeler ve hedefler konusunda düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Başkan Külcü Mevlana Spor Salonu’nda düzenlediği basın toplantısına Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediyespor Kulübü Başkanı Zeki Gül, Çorum Belediyespor Başkan Yardımcısı Ömer Balaban, Belediye Spor Müdürü ve Çorum Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Nadir Solak, Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü ve Çorum Belediyespor Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Ercan, Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu ile Badminton’da Süper Lige yükselen takımın antrenörü Barış Boyar ve sporcuları katıldılar.

Toplantıda konuşan Başkan Külcü, Belediye olarak sporu iki alanda değerlendirdiklerini birinin sağlık ve yaşam için spor yapan halka yönelik tesisler ve alanlar diğerinin ise kulüplerini, Çorum’u ve ülkelerini yönetecek sporcuların yetişeceği lisanslı sporcular olduğunu söyledi.

İki alandaki çalışmalara da büyük önem verdiklerini ve bu doğrultuda çalışmaların devam ettiğini belirten Külcü ‘Daha önce Çorum Belediyespor bünyesinde yürüttüğümüz çalışmaların sağlıklı olmadığını futbolun tüm çalışanların önceliği olduğunu gördük ve yeni bir kulüp kurulmasına karar verdik.

Futbol Belediyespor bünyesinde devam ederken diğer branşları ise Çorum Belediyesi Gençlikspor bünyesine dahil ettik. Lisanslı sporcularımın yetişmesi için tüm branşlarda uzman isimlerin kontrolünde çalışmalarımız devam ediyor. Şehrimizi ve ülkemizi temsil edecek yeni değerleri bulmak için hazırladığımız eylem planı doğrultusunda çalışmalarımız devam ediyor.

21 branşta faaliyet gösteren yeni kulübümüz bu çalışmalarını çok daha sağlıklı ve doğru kararlar alarak yoluna devam ediyor. Futbol gerçeğini unutmadan amatör branşlara gereken katkıyı sağlamak bu çalışma ile son derece güzel oldu. Bugün görüyoruz ki çok doğru bir adım attık.

Bu yeni yapılanma sayesinde futbol kulübümüz olan Belediyespor bünyesinde kurum dışından çok sayıda isme yer vererek Belediye dışından yönetimin oluşmasının da önüne açtığımıza inanıyorum. Her branşın sorumlusu ayrı ve herkes o branşın sorunlarını yerinde tespit ederek çözüyor çok sağlıklı bir düzenleme olduğunu gördük.

Lisanslı sporcu sayımızı hızla artırmak bunun yanında da kulübümüzü, ilimizi ve ülkemizi temsil edecek sporcular yetiştirmek öncelikli hedefimiz. Cumhurbaşkanımızın televizyon programında söylediği gibi sporun gelişimi için belediye imkanlarını kullanmak ve onları bu işe kanalize etmek son derece önemli. Geleceğe doğru adımlar atmak ancak bu çalışmaların doğru yapılması ile mümkün olur.

Sezonun ilk haftasında Süper Lig’de forma giyen 198 futbolcudan 136’sının yabancı 15’inin Avrupa’da yetişmiş Türk futbolcu olduğu sadece 47 tanesinin Türkiye doğumlu olması futbolda ne kadar yanlış yolda olduğumuzun göstergesi. Bunu düzeltmemiz lazım. Bunun içinde çocuklarımıza kadar inerek spor yaptırmak ve yetenekleri isimleri bulup çıkarmamız gerekiyor. Yoksa futboldaki gibi batağa saplanırız’ dedi.

Hitit Koşusu 3 yıldızlı oldu

Başkan Külcü bu yıl dördüncüsünü yapacakları Uluslararası Hitit Koşusu’nun bu yıl iki yıldız birden alarak üç yıldızlı yarışlar kategorisine yükseldiğini açıkladı. İlk yıl 900 kişinin katılımı ile düzenledikleri  Halk Koşusu’na ikinci yılda 1500 kişi katıldığını ve Uluslararası olduğunu belirten Külcü geçen yıl için bu sayının 1600’e yükseldiğini söyledi.

Avrupa Atletizm Birliği tarafından geçtiğimiz ay Spor Müdürü Nadir Solak ve beraberindeki bir ekibin Almanya’ya davet edildiğini hatırlatan Başkan Külcü ‘Bu konferansta yapılan görüşmeler sonucunda Çorum Belediyesi Hitit Koşusu önümüzdeki yıldan itibaren 3 yıldızlı yarışlar kategorisine dahil edildi. Bizim şimdiki hedefimiz en yüksek yıldızlı yarış olan 5 yıldızlı yarışlar kategorisine yükselmek. Bunun içinde tabi ki yeterli katılım sayısına ulaşmamız gerekiyor’ dedi.

Badminton’da Süper Lig’e yükseldik

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü geçtiğimiz yıl bünyelerine kattıkları Badminton branşında Süper Lige yükseldiklerini söyledi. Ankara’da geçtiğimiz hafta yapılan Süper Lige terfi müsabakalarında doksan kulüp arasından çok zorlu rakipleri geride bırakarak üçüncü olan Badminton takımının Süper Lige yükseldiğini belirten Başkan Külcü bu başarıda emeği olan idareci, antrenör ve sporcuları kutladı. 2018 yılında Çorum Belediyesi olarak Süper Lig’de mücadele etmenin gururunu yaşayacaklarını belirtti.

Külcü, Badminton’da diğer başarının ise bu hafta sonunda Ankara’da yapılan 11 Yaş Türkiye Şampiyonası’nda kulüp sporcuları Mehmet Can Töremiş’in ikinci olarak gümüş madalya kazandığını belirterek bu sporcularını kutladı ve 18-21 Aralık’ta Ankara’da yapılacak Uluslararası turnuvada başarılar diledi.

Masa Tenisi’nde büyük aşama kaydettik

Masa Tenisinde hizmete açtıkları Türkiye’nin sayılı salonlarından biri olan salondan sonra güzel işler ortaya çıkmaya başladığını belirten Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, aynı salonda milli takım çalışmasının yapılmasının kendisini son derece mutlu ettiğini söyledi.

Türkiye’de sayılı kulübün verdiği hizmeti yaparak iki minik sporcuları Arda Kekillioğlu ve Uğurcan Dursun’u bir aylık Çin kampına gönderdiklerini belirten Başkan Külcü ‘Bu sporcularımızdan Arda Kekillioğlu Çorum’da yapılan Türkiye Şampiyonasında ikinci oldu. Bu çocuklarımıza gerekli imkanı ve desteği verdiğimiz taktirde çok daha büyük başarılara imza atacaklarına inanıyorum.

Voleybol takımımız her hafta daha iyiye gidiyor

Voleybol’da bu sezon ilk kez kurduğumuz kadro ile 2. ligde mücadele ediyoruz. İlk beş hafta sonunda dördüncü sıradayız. Ümit ediyorum ki sezon sonunda play-off potasına gireceğiz. İlk kez katıldığımız ligde kadromuzun oturmaya başladığını ve gelecek adına güzel işler yapacağına inanıyoruz. Ancak iç saha maçlarında tribünlerin boş olması bizleri üzüyor. Bu noktada Milli Eğitim Müdürlüğü ile voleybol sever çocuklarımızı salona yönlendirilmesi için bir çalışma yapılabileceğini düşüyorum. Gençlerimiz ağabeylerini izleyerek gelişimlerine büyük katkı sağlarlar.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü futbolda herkesin başarıda da başarısızlıkta da pay sahibi olduğunu belirterek, kimsenin sorumluluktan kaçamayacağını söyledi. Uzun soluklu bir yarış olan ligde 34 maçın oynanacağını birini kazanmakla şampiyon olunmadığı gibi birini kaybetmekle de yarışın bitmeyeceğini belirten Başkan Külcü ‘Futbol üç ihtimalli bir maç ve herkesin maç sonunda çıkacak sonuca saygı göstermesi gerekiyor.

Buna başta ben, yönetim, teknik heyet, futbolcular ve taraftarlar herkes dahil. Başarı nasıl tüm unsurların oluyorsa başarısızlıkta da aynı şekilde sorumluktan kimse kaçmayacak. Bizim Çorum olarak öncelikli taraftar bilincini oluşturmamız gerekiyor.

Maça gelenler arasında bir kısım takımının sevgini gönlüne koyarak geliyor, diğer kısmı ise doksan dakikalık maçın 80 dakikasında çekirdek çitliyor. Takımın bulunduğu bu konumda stadın dolması ve tribünlerin gümbür gümbür 12. adam görevini yerine getirmesi gerekiyor. Ancak biz bunu göremiyoruz maalesef.

‘Elaziz maçını Osmaniye maçında kaybettik’

Elaziz Belediyespor maçını bence Osmaniyespor maçından sonra sahaya girenler ve yaşananlar kaybettirdi. O sahaya girenlerin niyetlerini sorgulamıyorum, iyi niyetli kötü niyetli diye. Çünkü o yapılan yanlışların bedelini ve faturasını maddi ve manevi olarak biz ödüyoruz. Bu yapılan yanlışların kimseye bir fayda getirmediğini artık görmemiz gerekiyor.

Spor Müdürlüğümüzün sloganı olan ‘önce ahlak’ bu anlamda son derece önemli. Maça geldiğimizde hakemin bir kararından sonra duymayı istemediğimiz sözler söyleniyor. Bu tür olumsuzlukların kime ne faydası oluyor anlamakta zorlanıyorum.

‘Eski alışkanlık eski stadta kalsın’

Eski alışkanlıkların eski stadta kalacağına yeni stada yeni bir anlayışla gideceğimize inanıyorum. Önümüzdeki sezon yeni stadımızda bu tür olumsuzluklarında yaşanmayacağını düşünüyorum.  Futbol ambiyansı yüksek yeni stadta güzellikler yaşacağımıza inanıyorum. Ancak bunları söylerken de elimizdeki malzeme insan. Doğruları yapmak adına bizler üzerimize düşeni yapacağız ve ümit ediyorum ki Çorum adına güzellikler yaşarız’ dedi.

‘1-2 bölgeye takviye olabilir’

Devre arasında takıma takviye sorunu üzerine ise Başkan Külcü, bunun teknik bir konu olduğunu gerekli çalışmanın yapıldığına inandığını söyledi. Ara transfer döneminde yapılacakların isabetli olmasının önemine dikkat çeken Külcü, doğal yapıyı bozmamanın çok önemli olduğunu belirterek ‘İstediğiniz isimleri almadığınız sürece transfer doğru bir hareket değil. Bizim gördüğümüz kadarı ile 1-2 bölgeye ihtiyaç var gibi görülüyor.

‘Genç kadro en önemli yatırım’

Bu kadronun sezon sonunda hedefe ulaşması halinde önümüzdeki yılda 5-6 takviye ile iyi işler yapacağına inanıyorum. Bana göre bu yılki en büyük doğrumuz kadronun yaş ortalamasını 6-7 aşağı çekmek oldu. Hedefe ulaşamazsak bile bu genç kadro bu kulübe başarıya taşıyacaktır. Kurumsallaşma adına bu adımı çok önemsiyorum.

04 Aralık 2017
314 kez görüntülendi