Eleştiriye açığız, ama haksız eleştirilere tavizimiz yoktur

Çorum Belediyesi tarafından yapılan Sosyal Doku Analizi çalışması hakkında bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili açıklama yapıldı.

Hayata geçirdiğimiz tüm projelerde olduğu gibi şehrin gelecekle ilgili vizyonunu, icraat ve projeksiyonlarını da şehirde yaşayan halkın kanaat ve isteklerini dikkate alarak belirlediklerini ifade eden Belediye Başkanı Zeki Gül,vatandaşlarımızın istekleri, talepleri bizim için son derece önemli. Biz katılımcı belediyeciliğin gerektirdiği şekilde hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Yaptığımız her faaliyetten hemşehrilerimizi haberdar ederek hizmetlerin sahiplenilmesini ve bu şekilde şehirdeki aidiyet hissinin güçlenmesini sağlamaya çalışıyoruz.“Sosyal Doku Analiz” çalışmamızda bunlardan bir tanesidir dedi.

Başkan Gül, “Yaptığımız araştırma çalışması kısa süre önce başlamasına rağmen çok olumlu sonuçlar vermeye başladı. Örneğin, araştırma yapmak için ziyaret edilen evlerde yaşlı, yatalak hastalarımızın ihtiyaçlarını tespit ederek anında çözüme kavuşturuyoruz. Solunum cihazına bağlı yaşayan, maddi sıkıntılar çeken vatandaşlarımızın taleplerini alarak ilgili kurumlarla görüşüyoruz. Yakacak sıkıntısı çeken evlerimize kömür yardımının yapılmasını sağlıyoruz. Tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımıza Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz anında cevap veriyor. Sosyal Doku Analizi araştırması ile evlerini ziyaret ettiğimiz ailelerimizin ihtiyaçlarını tespit ederek ilgili müdürlüklerimiz zaman kaybetmeden gerekli çalışmalara başlıyor. Evinden dışarı çıkamayan, birçok engelli kardeşimize tekerlekli sandalye hediye ettik. Araştırma çalışmasıyla evini temizleyemeyen ulu çınarlarımızın tespitini yaparak evlerini temizliyoruz. Sosyal Doku Araştırma çalışmasıyla fark edilen paydaşlarımıza ihtiyacı olan ve yapılması gereken yardımlar yapılıyor. Araştırma iletespit edilen sorunları hızlıca çözüme kavuşturuyoruz. Fark edilen problemlerin çözümü, diğer çalışmalarımızda olduğu gibi şehrimiz için hayırlı ve güzel sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Bazı basın yayın organlarında çıkan,“Araştırma doldurana kahve bedava” başlıklı haber gerçeği yansıtmamaktadır. Bazı basın yayın organlarında çıkan mezkûr haberde; yaklaşık 475 bin liraya doğrudan temin yöntemiyle alınan kahveler, araştırmaya katılanlara armağan ediliyor denilmektedir. Oysa eğitim ve kültür haritamızın çıkarılması, engellilik bilgilerinin güncellenmesi, sosyal yardım ihtiyaçlarının ve mahallelerin sorunlarının tespitiAK Parti Genel Merkezi Ar-Ge Başkanlığımızın bilgileriylebaşlattığımız Sosyal Doku Analizi çalışmamızla Çorum’da ikamet eden 25.000 vatandaşlarımızın demografik yapısını tespit ediyoruz. Hemşehrilerimizleyüz yüze görüşülerek yaptığımız araştırma ilevatandaşlarımızla iletişim bağlarımızı daha da güçlendirmek istiyoruz. Ayrıca vatandaşlarımıza kültürümüzde önemli bir yeri olan kahve ikramında bulunmak istedik. Kahve alımımızı kamu ihale kanunu ihale usullerine göre yaptık. Pazarlık usulüyle yapılan kahve ihalesi yalan haberde zikredildiği gibi 475 bin TL değil, KDV dâhil 161 Bin 500 TL’dir. Dolayısıyla söz konusu haberde, Sosyal Doku araştırmasında vatandaşlarımıza hediye olarak takdim ettiğimiz kahvelerin maliyetinin 475 Bin TL olduğunu ifade eden haber gerçek dışıdır. Belediyemizi ve belediyemizin hizmetlerini karalamaya yönelik yapılan bu haberle ilgili, hukuki süreci başlatacağız. Yapılan bu yanlı haberler vatandaşlarımıza olan hizmet aşkımızı daha da artıracaktır. Haberler yapılırken daha duyarlı davranılarak yapılmasını istiyoruz. Eleştiriye açığız, ama haksız eleştirilere tavizimiz yoktur” diye konuştu.

02 Ekim 2018
344 kez görüntülendi