Emlak Vergisi ödemesinde son gün 31 Mayıs

Bina, arsa ve araziler için yılda iki taksit halinde ödenen emlak vergisinin birinci taksit ödemesi 31 Mayıs Perşembe günü sona eriyor.

Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu vatandaşlarımızın ödemelerini son günlere bırakmazlarsa Ramazan gününde daha rahat ödeme yapabilirler. Ödemeler belediye veznelerinden, banka şubelerinden, anlaşmalı fatura tahsilat merkezlerinden ve PTT şubelerinden yapıldığı gibi, www.corum.bel.tr resmi internet sayfamızdan da online ödeme imkanı bulunmaktadır dedi.

26-27 Mayıs Cumartesi ve Pazar belediye vezneleri açık olacak

Yabacıoğlu, “hafta içerisinde yoğun olan ödeme imkânı bulamayan hemşehrilerimizin daha sakin bir ortamda işlerini görebilmeleri için Belediye veznelerini Emlak servisimiz ve diğer ilgili birimlerimiz 26-27 Mayıs Cumartesi ve Pazar günleri açık olup halkımıza hizmet verecektir” diye söyledi.

2018 Emlak Vergi borçları yapılandırmaya girmiyor

2018 yılı bina, arsa ve arazi için tahakkuk eden vergiler yapılandırmaya girmiyor.

Bilindiği üzere 17.05.2018 tarihinde hükümetimizce vatandaşlarımızın kamuya olan borçlarını yapılandırılması ve ödeme kolaylığı sağlanması amacıyla 7143 sayılı kanun Resmi Gazetede yayınlandı diyen Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu, “bu kanunla kamu borçlarının yapılandırılarak taksitler halinde ödenmesi, faiz ve gecikme cezalarının minimum seviyelere düşmesi söz konusu. Ancak Mayıs ayı içerisinde ödenmesi gereken emlak vergisi borçları bu yasa kapsamına girmemektedir. Yasa 31.03.2018 tarihinden önceki vergi ve diğer borçları kapsamaktadır. Dolayısı ile emlak vergilerimizin 31 Mayıs tarihine kadar ödenmemesi durumunda gecikme faizi ilave olacağını ifade etti.

Sanayi sitelerindeki dükkânlara Emlak Vergisi muafiyeti

Geçtiğimiz aylarda yine hükümetimizin almış olduğu bir kararla Organize Sanayi Bölgesi ve Sanayi Sitelerindeki işyerleri için Emlak Vergisi muafiyeti getirildi.

Muafiyetin 2018 yılından itibaren başladığını belirten Yabacıoğlu, “bu yıldan önceki borçların ödenmesi gerekmektedir. Muafiyet den faydalanabilmesi için Belediyemiz emlak servisine dilekçe ile ekinde istenilen işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı, çevre temizlik vergisi mükellefi olduğuna dair belgelerinde verilmesi gerekmektedir. Bu durumu daha önce odalarımız aracılığı ile esnafımıza duyurmuştuk. İstisnadan faydalanabilmeleri için tekrar duyurmuş olalım” dedi

Başkan Yardımcısı Yabacıoğlu, içerisinde bulunduğumuz Ramazan-ı Şerifin hemşehrilerimize, milletimize ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesi, zulme uğrayan Ümmet-i Muhammed’in kurtuluşuna ve zaferine vesile olması temennisinde bulundu.

23 Mayıs 2018
1.150 kez görüntülendi