En güzel aşure “Mevlevi Aşuresi”

5. Geleneksel Aşure yarışmasına yoğun katılım

Belediyemiz tarafından her Muharrem ayı içerisinde düzenlenen aşure yarışmasının bu yıl 5.si gerçekleştirildi.

Çorum Belediyesi Buhara Kültür Merkezi’nde düzenlenen 5. Geleneksel Aşure yarışması ödül törenine Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül’ün eşi Halime Gül, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu’nun eşi Sıdıka Yabacıoğlu, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şahiste Uçar, Kadın Kültür ve Sanat Merkezleri Koordinatörü Nuran Hakyemez ve çok sayıda kadın katıldı.

32 kadın yarışmacının hazırladığı birbirinden güzel aşureleri hem lezzet hem de görsellik açısından değerlendiren jüri üyeleri, hazırlanan birbirinden güzel aşureleri seçmekte zorlandı.

Hitit Mesleki ve Teknik Lisesi Yiyecek ve İçecekler Hizmetleri Alan şefi Hülya Hallı, Yiyecek ve içecek hizmetleri öğretmeni Ülkü Menşure Solak ve KKSM yiyecek ve içecek hizmetleri öğretmeni Adife Kanar’dan oluşan jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu birincilik ödülüne ‘Mevlevi Aşuresi’ ile Fatma Tezcan,ikincilik ödülüne ‘Ahsen Aşk’ aşuresi ile Hatice Yiğiterol, üçüncülük ödülüne ‘Zemzem Şure’ aşuresi ile Emine Usta ve jüri özel ödülüne ‘Geçmişten günümüze şifa’ aşuresi ile Yasemin Savurgan layık görüldü.Dereceye girenlerin ödüllerini Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül’ün eşi Halime Gül, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu’nun eşi Sıdıka Yabacıoğlu takdim etti. Hatice Külcü jüri üyelerine desteklerinden dolayı teşekkür ederek kahve fincanı takımı hediye etti.

Ödül töreni sonrasında, bütün katılımcılara aşure ikram edildi.

 

Hatice Külcü: Aşurenin birleştirici rolü büyük

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü, düzenlenen aşure yarışması sonrası yaptığı açıklamada aşurenin birleştirici rolünden bahsetti. Toplumsal yapının ve kardeşliğin kuvvetlenmesi ve komşulukların kuvvetlenmesi için aşurenin çok ciddi bir birleştirici rol üstlendiğini belirten Hatice Külcü, “Modern çağda evler yatay mimariden dikey mimariye geçtikten sonra komşular birbirinden habersiz yaşamaya başladılar. Biz komşumuzun kapısını bir tuz için bile tıklatabiliriz. Aşure, kapısına hiç gitmediğimiz bir komşumuzun kapısına gitmemiz için bir vesiledir. Bunu bizim devam ettirmemiz gerekir. Özellikle birbirinden soyutlanmış batı toplumlarına göstereceğimiz çok güzel bir geleneğimiz. Burada yarışma bahane. Asıl olan kardeşlik, bir araya gelmektir. Kadın Kültür ve Sanat Merkezleri bizleri bir araya getirmek için buna benzer yarışmaları etkinlikleri yapmaya devam edecek. Yarışmaya katılan herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Muharrem ayı ve aşurenin önemini ile ilgili katılımcılara seminer veren Arapça kursu hocası Zehra Yıldırım da kadınlara yönelik bir sohbet gerçekleştirdi.

04 Ekim 2017
429 kez görüntülendi