Fatih Erdin, mehter ile karşılandı

Macaristan’da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası’nda 86 kiloda ikinci olarak gümüş madalya kazanan Çorum Belediyespor güreşçisi Fatih Erdin düzenlenen karşılama ve ödül törenine gerek protokolün gerekse vatandaşların ilgisi hayli renkli oldu.

Törene Vali Necmettin Kılıç, Belediye Başkanı Zeki Gül, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer, Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Yabacıoğlu, Alper Zahir ve Turhan Candan ile Belediye Birim Müdürleri, güreş camiası antrenör ve sporcular ile milli güreşçinin ailesi ve Çorumlu güreş severler katıldılar.

Çorum Belediyesi Dünya İkincisi olan güreşcisi Fatih Erdin’e görkemli bir karşılama töreni düzenledi ve arsa hediye etti. Macaristan’ın Budapeşte şehrinde yapılan Dünya Büyükler Serbest Güreş Şampiyonası’nda finalde yenilerek ikinci olan ve gümüş madalya kazanan Fatih Erdin dün Anitta Otel önünden başlayarak üstü açık araçla bir şehir turu attı ve ardından da Belediye önünde düzenlenen törene katıldı.

Mehter eşliğinde alanda karşılanan Fatih Erdin daha sonra hazırlanan platforma çıkarak burada kısa bir konuşma yaptı. Erdin, Macaristan’da yapılan Dünya Şampiyonasında ikinci olarak gümüş madalya kazandığını belirterek altını kaçırdığını için üzgün olduğunu ancak önümüzdeki yıllarda Çorum’a ve Türk halkına şampiyonluk sevincini yaşatacağını söyledi. Erdin, kendisinin bu günlere gelmesinde büyük katkısı olan  başta antrenörü Ruşen Çetin ve Güreş İl Temsilcisi Hüseyin Teke ile sporcu arkadaşlarına ve hepsinden önemlisi Çorum Belediyespor’da güreşe verdiği katkı ile bu başarıların alınmasında büyük pay sahibi olan Zeki Gül’e teşekkür etti.

Törende bir konuşma yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer ise, Çorum’da güreşin gelişmesinde Çorum Belediyespor’un güreş branşına verdiği katkı ile zirve yaptığını belirterek ‘Belediye güreş takımı kurulmadan önce yetişen şampiyon sporcular Ankara ve İstanbul’a gidiyordu. Bugün ise Çorum Güreş Eğitim Merkezi’nden yetişen ve halende Çorum adına mindere çıkan Fatih Erdin kardeşimizin başarısını hep birlikte kutluyoruz. Fatih Erdin Çorum adına güreşen ve bunu Dünya ikinciliği ile süsleyen il güreşçimiz oldu, Kendisini kutluyor önümüzdeki yıllarda şampiyonluklar bekliyoruz’ dedi.

Belediye Başkanı Zeki Gül’de Belediye olarak güreşe büyük önem verdiklerini ve bugün bunun karşılığını aldıkları için son derece mutlu olduklarını söyledi. Başkan Gül, göreve başladıklarında Çorum Belediyespor’un 3-4 tane güreşçisinin olduğunu bugün ise büyüklerde serbest stilde Süper Lig, grekoromen stilde 1. lig, minikler ve yıldızlar liglerinde mücadele eden kadrolara sahip olduklarını belirterek ‘Yaptığımız çalışmalar ile güreş bugünlere geldi. Şu anda Türkiye’de söz sahibi konumda Fatih Erdin gibi Selim Kozan gibi şampiyon güreşçilerimiz var. Ben aynı zamanda Federasyon Yönetiminde görev yapıyorum. Hiç bir güreşçinin hakkını yedirtmedim bundan sonrada yedirtmem. Bunun en son örneğini Fatih Erdin’de hep birlikte yaşadık. Fatih Erdin ile Avrupa Şampiyonası’nda birlikteydik. Ben kendisine o zamanda söyledim kendisinde bir güven eksikliği var. Moral ve motivasyon olarak tam hazır olmuş olsa inanıyorum ki Fatih Erdin şampiyon olarak dönerdi. Bundan gereken dersleri çıkartarak bugünden itibaren 2020 Olimpiyatlarına hazırlanması gerekiyor. Ben dünya ikincisi oldum diyerek gururu ve kibire kapılmadan şımarmadan bir gün bile ara vermeden çalışmalarına başlayacak ve Olimpiyatlarda şampiyonluk hedefine bugünden hazırlanacak. Ben bu başarının diğer tüm sporcularımıza örnek olmasını diliyorum’ dedi.

Vali Necmettin Kılıç ise Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Çorum Belediyesi arasında çok iyi bir çalışma ortamı olduğunu bu başarınında bunun en güzel göstergesi olduğunu söyledi. Kılıç, göreve başladığı günden itibaren Çorum Belediyesinin spora ve özellikle güreşe önem verdiğini gördüğünü ata sporuna verilen bu değerin kendisini çok mutlu ettiğini belirtti. Vali Kılıç Dünya ikinciliğini gibi büyük bir başaryı elde eden Fatih Erdin’i ve ona emek veren herkesi kutladığı konuşmasının son bölümünde ise helallik istedi.

Vali Kılıç iki yıldır görev yaptığı Çorum’da nöbet değişimi yapacaklarını ve bugün veda edeceğini belirterek görev  yaptığı süre içinde tüm Çorum halkından helallik istedi.

Bu konuşmanın ardından ise Vali Necmettin Kılıç ve Belediye Başkanı Zeki Gül, Belediye tarafından Fatih Erdin’e hediye olarak verilen arsanın tapusunu verdiler. Tören sonunda Dünya ikincisi Fatih Erdin ile minik güreşçiler ve diğer vatandaşlar fotoğraf çekinmek için sıraya girdiler.

02 Kasım 2018
526 kez görüntülendi