Güney Kore heyeti Çorum’a hayran kaldı

Güney Kore Cumhuriyeti’nden kardeş şehrimiz Gimhae heyeti 2 gün süren Çorum ziyaretinin ardından Çorum’dan ayrıldı. Çorum’da iki gün süren tarih ve kültür gezileri yapan heyet Çorum’un 8 bin yılı bulan tarihi karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Çorum turuna Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül ve belediye birimlerini ziyaret ederek başlayan heyet ziyaretlerine Çorum Belediyesi Buhara Kültür Merkezini gezerek devam etti. Buhara Kültür Merkezinde ki imkânları gören heyet buralardan vatandaşların ücretsiz yararlandığını öğrenince şaşırarak “Biz de ücretsiz böyle bir hizmet yok, kadın kültür merkezi hizmetlerini ve bu hizmetleri değerlendirip biz de yapalım” dedi. Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu’da “Biz sosyal bir belediyeyiz, sosyal hizmeti önceliyoruz” diyerek yanıt verdi.

Gimhae heyeti, gezisine Çorum Müzesi ve şehir merkezindeki tarihi mekânlarda devam etti. Heyet, Kore Gazisi Osman Özsoy’u evinde ziyaret ettikten sonra ilk günün sonunda Çorum Valisi Necmettin Kılıç, Belediye Başkanı Zeki Gül ve belediye başkan yardımcılarıyla yemekte bir araya geldi.

Kardeş Şehir Gimhae Heyeti Çorum Ziyaretlerine ikinci günde, Çorum Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Ömer Maz, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan eşliğinde, Çorum Müze Müdürü Arkeolog Metin Çakar rehberliğinde Alacahöyük ve Boğazkale’de tarihi mekânlar ve müzeleri gezdi. Heyet, yaklaşık 8 bin yıllık geçmişi olan Hattiler dönemi ve milattan önce 3 binli yıllara kadar uzanan Hititlerin tarihi izlerini detaylıca inceledi ve gördükleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Başkan HeoSeongGon, bu ziyaretleri daha da sıklaştırmalıyız
Tarihi alanlarda yapılan panoramik turun tamamlanmasıyla kardeş şehir Gimhae Heyeti Çorum’dan ayrıldı. Gimhae Belediye Başkanı HeoSeongGon, Çorum’u çok sevdiklerini, Çorum’un tarihine hayran kaldıklarını dile getirdi. Başkan HeoSeongGon, “Türkiye ile çok güçlü bir bağımız var, bu ülkenin insanlarına minnettarız. İki günlük gezimiz esnasında kardeş şehrimiz Çorum’un yöneticileri ve halkı bize çok iyi ağırladı. Karşılıklı olarak ilişkilerimizi daha da ileri bir safhaya taşıyarak birlikte iş yapabiliriz. Herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu ziyaretlerin karşılıklı olarak devam etmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

06 Eylül 2018
533 kez görüntülendi