Hıdırlık Camii restorasyonu tamamlandı

Tokat Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, Belediye Başkanı Zeki Gül’ü ziyaret ederek, Çorum’da tarihi mekânlarda restorasyonu devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü Çorum’daki tarihi eserlere sahip çıkma konusunda gerçekten güzel çalışmalar yapıyor diyen Belediye Başkanı Zeki Gül, Çorum’a yakışır bir şekilde tarihi eserlerimiz yeniden asli hüviyetine kavuşmalı diye düşünüyoruz. Biz de Çorum Belediyesi olarak tarihi eserlere zarar vermeksizin gerekli çalışmaları yapıyoruz. Tarihi eserlerimize yakışan bir hassasiyetle eserlerimizle ilgili çalışmaları yapıyoruz. Çevre düzenlemesinden tutun da camilerimizin şadırvanları ve abdesthanelerini tarihi eserlerimizin yapısına uygun bir şekilde yapıyoruz dedi.

Gül, “Hıdırlık gerçekten Çorum’un manevi dinamiklerinden birisi. Üç tane sahabe efendimizin kabirleri burada bulunuyor. Manevi atmosferi çok yüksek. Orada hemşehrilerimiz namazlarını huşu ve huzur içerisinde kılıyor. 15 aylık bir aradan sonra inşallah bugün kavuşuyoruz. Sayın bölge müdürümüze hem Hıdırlık’la ilgili hem de onun dışındaki yapacakları çalışmalardan dolayı şimdiden çok teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra Çorum’la ilgili yapılacak çalışmalarda da desteklerini bekliyoruz. İşbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Tokat Vakıflar Bölge Müdürümüz Yılmaz Kılınç, Hıdırlık Camiimizin restorasyon çalışmasını tamamladık. 15 ay gibi bir süre oldu. Yaklaşık 1 Milyon TL’ye yakın bir para harcadık. Sıva altındaki orijinal bütün süslemelerini çıkardık. Diğer Kerebi Gazi Türbemizde restorasyonumuzu bitirdik. İnşallah ibadete açacağız. Resmi açılışını önümüzdeki günlerde yapacağız. Daha nice güzel restorasyonlara örnek olur inşallah. Bu sene de bir Kellegöz Camimiz ve Kulaksız Camimiz programımızda. Nisan ayına kadar ihalesini yapmayı planlıyoruz. 2018 yılını da bu şekilde Çorum ilimizde değerlendirmiş olacağız.Çorum ilimize hayırlı uğurlu olsun diye konuştu.

Hıdırlık’ta inceleme

Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, Belediye Başkanı Zeki Gül, Tokat Vakıflar Bölge Müdürümüz Yılmaz Kılınç ve İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın restorasyonu tamamlanan Hıdırlık Camii’nde incelemelerde bulundu.

Hıdırlık Camii’ni gezen heyet, Tokat Vakıflar Bölge Müdürümüz Yılmaz Kılınç’tan ve restorasyon ekibinden bilgi aldı.

14 Şubat 2018
1.139 kez görüntülendi