İzleyiciler, Anadolu tarihinde 1000 yıllık yolculuk yaptı

 

Belediyemizin kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Devlet Tiyatro Salonunda sahnelenen “Kadim Bir Medeniyetin Destanı Şüheda” adlı tiyatro oyunu izleyicilere 1000 yıllık tarihi bir yolculuğa götürdü. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen oyun, izleyiciler tarafından oldukça beğenildi.

1055 yılında Bizans’ın elinde olan Anadolu’yu almak için Tuğrul Bey’in harekete geçmesiyle başlayan yolculuk Altuncan Hatun, 1071 Malazgirt, Romen Diogen, Abbasi Halifesi, Selçuklu Ordusu, Bizans Ordusu, Sultan Alp Arslan, Osman Gazi’nin rüyası, Şeyh edabalinin öğüdü, 1389 Kosova, Savaş meydanlarında ilk şehit olan Sultan Murat Han’ın şehadeti, 1453 Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u Fethi, Akşemseddin, Ulubatlı Hasan, Barbaros Hayretten Paşa, Kıbrıs’ın Fethi, Cihan İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman, Sokullu Mehmet Paşa, Sultan II. Abdulhamit Han, Çanakkale Zaferi Mehmet Akif Ersoy, Sevr Antlaşması Rauf Orbay, Mustafa Kemal Esir General Trıkopıs konu edindiği oyunun sonunda 15 Temmuz’da vatan için can verenler şehitlerin fotoğraflarının yer aldığı sunum yer aldı.

Oyun sonunda yönetmen ve oyuncu Mustafa Yılmaz seyircilere yönelik yaptığı konuşmada düşmanların Türkleri tarih sahnesinden silmek için yapmış oldukları ittifaklardan hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini söyledi. Mustafa Yılmaz, “Ama bizlerde onlara karşı durmaktan ve tarihten gelen sorumluluğumuzu yerine getirmekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Çocuklarımıza, yarınlarımıza anlatacağız.” diye konuştu.

02 Kasım 2017
244 kez görüntülendi