Kent Konseyi ve AK Parti’den “28 Şubat’ın Manşetleri ve Fotoğraf Sergisi”

Çorum Kent Konseyi ve AK Parti İl Başkanlığı tarafından, 28 Şubat dönemine ait gazete kupürlerinden oluşan bir sergi açıldı.

Hürriyet Meydanı’nda açılan serginin açılışına Belediye Başkanı Zeki Gül, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, Düvenci Belediye Başkanı Necmettin Yalçın,Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, TDED ve Kent Konseyi Başkanı Turhan Candan, İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Fatih Temur ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı.

Sergi açılışında konuşan Belediye Başkanı Zeki Gül, Türkiye’nin üzerine âdeta bir kara bulut gibi çöken 28 Şubat’ın, özgürlüklerin kısıtlandığı ve ülkede hayatın bütün yönleriyle durma noktasına geldiği bir dönem olduğunu dile getirdi.

Başkan Gül, 28 Şubat sürecindeki bir anısını anlatarak, “Evdeyken polisler geldi. Vakıfa gittik. Ayakkabılarıyla mescide girdiler. Bu zulmü Yunanlılar yapar, din düşmanları, Türk düşmanları, İslam düşmanları yapar. Onların arkasındaki üst akıl yaptırdı bunları. Dönemin Başbakanını suçluymuş gibi MGK toplantısında terletenler cezalarını çekiyorlar. Muhtar bile olamaz dedikleri insan dünya lideri oldu. Bu da bizi mutlu onları son derece hüzünlü hale getirdi.” şeklinde konuştu.

AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ ise 28 Şubatın zor bir süreç olduğunu hatırlatarak, “O günler bizim dayanırlığımızı artırdı, tecrübe kazandırdı. Türk Milletini darbelere karşı nasıl durulur bunun direnci nasıl gösterilir bunu öğretti. Bizim için 28 Şubat dendiği zaman aklımıza bir zulüm birde Erbakan hoca geliyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin gelişmesini engellemek isteyenlerin Erbakan’a “çekil git” dediğini de vurgulayarak Karadağ, “Onlardan biriside FETÖ’nün lideriydi. Hala başımıza bela. O günlerde de başa bela idi bugünde. Şükürler olsun hiç yıldızımız barışmadı. Erbakan hocamız kendisini hiç sevmedi, bizde sevmedik. Oda bizleri sevmedi. Demek ki geçmişte de iyi yoldaymışız” ifadelerini kullandı.

TDED ve Kent Konseyi Başkanı Turhan Candan, 28 Şubat’ta demokrasinin sekteye uğratıldığını belirterek, “Eğitim sistemimizde ciddi değişiklikler söz konusu oldu ve bin yıl süreceği deklare edilen bir 28 Şubat süreci yaşadık. Bu süreçten en olumsuz etkilenenlerden biride sivil toplum örgütleridir. STK’lar, vakıflar, dernekler ciddi anlamda takibata uğradı, kimisi kapatıldı. Adeta bu süreçte tankların altında ezilmeye maruz bırakıldılar.” dedi.

Konuşmanın ardından 28 Şubat sürecinde gazete manşetlerinin de bulunduğu fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

01 Mart 2018
267 kez görüntülendi