“Mendilimde Gül Oya”yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Çorum  Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezleri tarafından düzenlenen “Mendilimde Gül Oya; Geçmişten-Geleceğe Geleneksel İğne Oyası Motifleri” yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Geleneksel Türk motiflerini modernize ederek günümüze uyarlamak ve günümüzde kullanılabilir hale getirmek amacıyla düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödülleri,Buhara Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi. Yarışmaya, 12 eser katılırken ikisi mansiyon olmak üzere toplam 5 kişiye ödül verildi. Ödül törenine Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, AK Parti Belediye Meclis Üyeleri Fatma Geniş ve Nahide Tekin, Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu, Kadın Kültür ve Sanat Merkezi KoordinatörüNuran Hakyemez, yarışmacılar ve aileleri katıldı.

KADINLARIN KENDİLERİNİ DAHA İYİ İFADE ETMELERİNİ İSTİYORUZ

Törenin açılış konuşmasını yapan Kadın Kültür ve Sanat Merkezi KoordinatörüNuran Hakyemez, Kadın Kültür ve Sanat Merkezinde Çorumlu kadınların kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmeleri adına yoğun çaba harcadıklarını dile getirdi. Hakyemez “Kadınların kendilerini daha iyi ifade etmek için farklı yollar kullanır. Bizlerde Kadın Kültür Merkezlerimizde Çorumlu kadınların kendilerini ifade etme yollarına yeni yollar, kendilerini ifade etme dillerine yeni diller, yeni kelimeler eklemeyi hedefledik ve kadınlarımızı yolların en güzeli sanatla buluşturduk. Bu buluşmadan Türk kültürünün, zarafetinin en güzel buluşması olan “Mendilimde Gül Oya” yarışmasını düzenledik. Yarışmaya katılan tüm yarışmacılara teşekkür ediyor ödül alanları ise tebrik ediyorum” dedi.

GELENEK BİR TOPLUMU TOPLUM YAPAN EN BÜYÜK UNSURDUR

Ödül töreni öncesinde konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan Kadın Kültür ve Sanat Merkezi tarafından başlatılan yarışmada dereceye giren yarışmacıları tebrik etti.

Modern yaşamın gelenekleri unutturmaya başladığını ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan “Gelenek bir toplumu toplum yapan en büyük unsurlardan bir tanesi. Ortaya çıkan eserleri sadece oya olarak değerlendirmemek lazım. Renklerin, motiflerin ne anlam ifade ettiğini arkadaşlarımız çok güzel bir şekilde anlattılar. Çorum Belediyesi olarak, Kadın Kültür Merkezlerimizin ne kadar güzel işlere imza attıklarını görmüş oluyoruz. Başta Nuran Hakyemez olmak üzere tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bundan sonra da anlamlı çalışmalar yapacaklarını biliyor ve onlara her türlü desteği veriyoruz. Aynı zamanda yarışmaya katılan tüm hemşerilerime de teşekkür ediyorum. Onlarda derece alsın almasın bu güzelliğin bir parçası oldular” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından düzenlenen törenle dereceye giren yarışmacılara verilen ödüllerin yanı sıra eserleri değerlendiren jüri üyelerine ve Kadın Kültür ve Sanat Merkezleri İğne Oyası Öğretmenlerine çiçek ve hediyeler verildi.

Yarışmanın jüri üyeliğini yapan Nilgün Çevik, Özlem Kaya, Necla Kazancı, Hacer Kavukçu ve HasibeŞamlı’ya, öğretmenler Hatice Keser, Seval Eker, Sibel Can, Vildan Kaleli ve Yurdeşen Duman’a hediyeleri ve çiçeklerini Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir’in eşi Emine Zahir ve Çorum Belediyesi Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu’nun eşi Sema Yabacıoğlutarafından verildi.

Yapılan değerlendirme sonucunda yarışmada mansiyon ödülüne Ferda Fırat ve Müzeyyen Uzun layık görülürken yarışmanın üçüncüsü Hacer Tilkicioğlu, yarışmanın ikincisi İlknur Kurtuluş, yarışmanın birincisi ise NurdaneSanguroğlu oldu. Yarışmada dereceye girenlere ödüllerini Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ve Emekli Öğretim Görevlisi Edebiyatçı Yazar Mehmet Tatlısu birlikte verdi. Yarışmaya katılan tüm katılımcılara teşekkür belgesi verildi.

Yarışmaya katılan ve dereceye giren eserlerBuhara Kültür Merkezi fuaye salonunda törene gelenlerin beğenisine sunuldu.

28 Eylül 2018
492 kez görüntülendi