Rüzgâr Enerji Santrali elektrik üretimine başlıyor

Çorum Belediyesi tarafından Ladik ilçesinde kurulan Rüzgar Enerji Santrali’nin (RES) 4 türbinin kurulumu tamamlandı.

Samsun Ladik ilçesinde kurulumu tamamlanan türbinlerde incelemelerde bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir devletimiz, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yenilenebilir enerji konusunda teşvik ediyor ve önemli yatırımlar yapıyor. Çorum Belediyesi olarak bizlerde ülke ekonomimize katkı sağlamak için bu yönde projeler üretiyor ve faaliyete geçiriyoruz dedi.

Zahir, “Çorum Belediyesi’nin toplam enerji tüketimini karşılamak için 4 yıl önce başladığımız Rüzgâr Enerji Santralimiz için şehrimizde ve çevre illerimizde rüzgâr ölçümleri yaptık. Ladik bölgesindeki rüzgarın 7,5 m/sn rüzgar hızı olduğunu tespit ettik.  Santralimizi Ladik’e kurmamızın nedeni de budur. İtalya’da ve Hindistan’da üretimi tamamlanarak ülkemize gelen 4 türbinin kurulumunu gerçekleştirdik. Ekipler özel donanımlı vinçler ile çalışmalarını titizlikle yürüttüler. Elektrik hattı çalışmamızın son kontrolleri yapılıyor. EPDK tarafından geçici kabulü yapıldıktan sonra üretim başlayacak” dedi.

6 Milyon 600 Bin Avro’luk proje

Rüzgar Enerji Santralimizi 6 milyon 600 bin Avro’ya ihale ettik diyen Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, “4 megavatlık rüzgar santralinden yıllık 5,5 milyon liralık üretim yapmayı planlıyoruz. Proje 5-6 yıl içerisinde kurulum maliyetini amorti edecek. 25 yıl çalışacağını düşündüğümüzde Çorum Belediyesi bu proje sayesinde 20 yılda 100 milyon liralık gelir sağlamış olacak” dedi.

 Yıl da 16 milyon kilovat elektrik üretimi yapacak

Rüzgâr Enerjisi Santrali’nden yılda 16 milyon kilovat elektrik üretimi yapmayı planladıklarını ifade eden Zahir,“4 türbinin yıllık elektrik üretim kapasitesi 16 milyon kilovattır.Şehrimize ve Belediyemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

21 Şubat 2018
840 kez görüntülendi