“Tarihi Kültür Yolu” Adım Adım İlerliyor

Belediyemiz, şehrin tarih, kültür ve turizmine yönelik önemli çalışmaları hayata geçiriyor. Belediye, “Tarihi Kültür Yolu” projesini büyük bir hızla sürdürüyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, kültür yolunun birkaç ay içerisinde tamamlanacağını kaydetti.

Kültürel kimliğin korunması, estetik sokak mimarisinin ortaya çıkartılması ve tarihi Çorum Sokağı’nın günümüze taşınması için Belediyemiz tarafından hazırlanan Tarihi Çorum Sokağı Projesi’nde çalışmalar devam ediyor.  Şeyh Eyüp Sokak’taki “Tarihi Kültür Yolu” çalışmalarını inceleyen Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, projeyle ilgili bilgi verdi.

Çorum Kalesi ile Ulu Cami’yi kültür yoluyla buluşturmayı amaçladıklarını belirten Başkan Aşgın, çalışmalarda sona yaklaştıklarını bildirdi.  Velipaşa Konağı, Velipaşa Camisi ve Abbasoğlu Konağı’nın bulunduğu 300 metrelik kısımda çalışmaların devam ettiğini dile getiren Başkan Aşgın, “Öncelikle kaldırımları tarihi görünümüne kavuşturuyoruz. Ardından yolu Arnavut kaldırımlarıyla tarihi bir yol haline getirerek aydınlatmalarını yapacağız. Şeyh Eyüp Sokak, önümüzdeki birkaç ay içerisinde tarihi görünümüne kavuşmuş olacak. Ulucami önündeki tarihi meydanla kaleyi Kültür Yolu vasıtasıyla birleştirmiş olacağız. Birinci etap bu şekilde tamamlanmış olacak.” dedi.

Yakın bir zamanda İkiz Konaklar’ın ihalesinin de yapılacağını duyuran Başkan Aşgın, “İkiz Konaklar’da yöresel kahvaltı ikramı sunumu yapılacağı tesiste bir de butik otel yer alacak.  Velipaşa Cami yanındaki Zafer İlkokulu’nun yıkımı da tamamlandı. Yeni Zafer İlkokulu da tarihi bir görünümle inşa edilecek. İhalesi ve yer teslimi yapılan yeni okul binası tamamlandığında tarihi görünümüyle Kültür Yolu üzerinde hizmet verecek. Böylece bir tarafta İkiz Konaklar bir tarafta Abbasoğu Konağı, Velipaşa Konağı, Velipaşa Camisi ve Zafer Okulu ile Belediye Binasına kadar devam eden Tarihi Kültür Yolu’nu tamamlamış olacağız.” dedi.

Çalışmaların hummalı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Başkan Aşgın, Şeyh Eyüp Sokak’taki esnafa da teşekkür etti. Aşgın, “Esnafımızla beraber istişare içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tarihi Kültür Yolu’nu birkaç ay içerisinde tamamlayarak esnafımızın ve hemşehrilerimizin hizmetine sunmuş olacağız.” dedi.

 

22 Şubat 2022
236 kez görüntülendi