Yabacıoğlu, “RES 25 Yıl Çorum’a hizmet verecek”

Çorum Belediyesi’nin Ladik’te bulunan Rüzgar Enerji Santralini kurulumun gerçekleştiren firma LEITWIND CeoDavideAlbani Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu’nu ziyaret etti.

Çorum’a önemli bir yatırım yaptıklarını ve bu yatırım sayesinde Türkiye ile olan ilişkilerini güçlendirdiklerini belirten LEITWIND CeoDavideAlbani, 12 yıl boyunca Çorum’a ve Çorumluya hizmet etmenin kendilerini mutlu edeceğini ifade etti. Albani “Türkiye pazarına girmek ve burada çalışmalar yapmak bizim için oldukça heyecan verici. İtalya’da ve birçok Avrupa ülkesinde yüksek kalitemiz, yakın müşteri desteğimiz, en zorlu gereksinimlerle bile uyuşan özelleştirilmiş ürünlerimiz sayesinde pazarda önemli bir marka yarattık ve kabiliyetimizi ve deneyimimizi Türk yatırımcılara da sunmak istiyoruz” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu ise LEITWIND CeoDavideAlbani’ye göstermiş olduğu yakın ilgi nedeni ile teşekkür etti. Türkiye’de elektrik enerjisinin üretiminde rüzgâr enerjisinin payı fazla olmadığını ifade eden Yabacıoğlu,“Devletimizin 2023 yılındaki rüzgâr enerjisinden elde ettiği enerjiyi 20 bin MegaWatt’lık bir kapasiteye yükseltme hedefi var. Kurmuş olduğumuz rüzgar enerji santrali ile bu hedefe katkı sağlıyoruz.Belediyemizin bu yatırımıyla ülkemizde üretilen yenilenebilir enerjisi miktarı artıyor. Bu amaçla meclis üyelerimiz ve basın mensuplarımızla birlikte Samsun ilimize bağlı Ladik İlçemizde kurduğumuz ve kendi enerjimizi ürettiğimiz 4 rüzgar türbinini yerinde inceledik. 4 rüzgâr türbini aylık, 8 bin hanenin kullandığı enerjiyi üretiyor. Belediyemizin elektrik giderlerinin yarısını Rüzgâr Enerji Santralinde ürettiğimiz enerjiden karşılıyoruz. İhaleyi alan yüklenici firma türbinlerin yapımıyla birlikte 2 yıl garanti verdi. Diğer yandan türbinlerin bakım ve onarımını da 12 yıl devam ettirecek. Bu yüzden 25 yıl 4 rüzgar türbininden enerji üretmeye devam edeceğiz. Santrale yaptığımız 32 Milyon liralık yatırım 6 yıl içerisinde kendini amorti edecek. İnşallah ilerleyen dönemlerde güneş enerjisiyle ilgili yapacağımız projelerle, katı atık tesisimizden elde ettiğimiz enerji ile kendi enerjimizin tamamını kendimiz üreteceğiz” dedi.

Yabacıoğlu günün anısına LEITWIND CeoDavideAlbani’ye hediye takdim etti.

26 Kasım 2018
289 kez görüntülendi