Yıldırım Beyazıt Mahalle Mescidi resmen açıldı

Yapımı kısa süre önce tamamlanan ve Kurban Bayramı öncesinde ibadete açılan Yıldırım Beyazıt Mahalle Mescidi resmi açılışı Cuma namazının ardından gerçekleştirildi.

Ulukavak Mahallesi Pazartesi Pazarı civarında yapılan Hazreti Hüseyin Mahalle Mescidi ve Çamdeğirmeni 4.Sokak üzerine yapımı tamamlanan Yıldırım Beyazıt Mahalle Mescidi Kurban Bayramı öncesinde ibadete açılmıştı. İbadete açılan mahalle mescitlerinden Çamdeğirmeni 4.Sokak’ta bulunan Yıldırım Beyazıt Mahalle Mescidinin resmi açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Kılınan Cuma namazının ardından gerçekleştirilen açılışa Belediye Başkanı Zeki Gül’ün yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir ve vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesinde konuşma yapan Belediye Başkanı Zeki Gül Çorum Belediyesi tarafından yapılan hizmetlerin vatandaşlar tarafından takdirle karşılandığını ifade etti. Yıldırım Beyazıt Mahalle Mescidinin 294 metrekare alan üzerinde yer aldığını ifade eden Belediye Başkanı Zeki Gül “Belediyemizin; ibadethanelerimiz, camilerimiz, mescitlerimizle ilgili çalışmaları, hizmetleri hem diyanet işleri başkanlığımız tarafından hem de vatandaşlarımız tarafından takdirle karşılanıyor.

Bize de vatandaşlarımızın memnuniyetine vesile olan bu hizmetleri yapmak nasip oldu.  Bunun için de Rabbime hamd ediyorum. Şehrimizde ibadethanelerimizle, camilerimizle, mescitlerimizle ilgili çok kapsamlı bir çalışma başlatmıştık. Kur’an Kurslarımızla ilgili çalışmalarımız var. Mahallelerimize, 4 – 6 yaş arasındaki evlatlarımızın hem Kur’an öğrenebileceği hem de temel dini bilgileri öğrenebileceği kurslar inşa ettik. Cami bakım ve onarımı, tamiratı tadilatıyla ilgili çalışmalarımız var. Bunları sürdürmeye devam ediyoruz. Hangi mescidimizin, hangi camimizin nasıl bir ihtiyacı varsa bunu tespit ediyoruz. Sonra da orada gerekli çalışmayı yapıyoruz. Hem ibadethanemizin ruhuna, hem de cami cemaatimize yakışacak çalışmalarla bu mekanları daha da güzelleştiriyoruz. Şehrimize büyük camiler kazandırdık.  Bazı camilerimizi devralmış ve Belediye olarak biz tamamlamıştık. Hazreti İbrahim, Akşemseddin Camilerini şehrimize kazandırdık. Bunun yanında Abdibey Camiimizi, Karakeçili Camiimizi adeta yeniden inşa ettik. Cami alanlarımızı genişlettik. İbadet hanelerimizin hem alanı genişledi hem çevre düzenlemelerini yaptık. İbadethanelerle ilgili diğer bir çalışmamız ise mahallelerimize söz verdiğimiz ve yavaş yavaş tamamladığımız mahalle mescitleriyle ilgili çalışmalarımız. Bayramdan hemen önce 2 mahalle mescidimizi ibadete hazır hale getirmiştik. Hemşehrilerimiz bayram namazını buralarda eda ettiler. Yine bayramdan önce, Mehmet Zahit Kotku Hazretlerinin adını verdiğimiz Ilıca Caddemizdeki camimizi resmi olarak hizmete açmıştık. Osmanlı Sultanlarının dördüncüsü olan Yıldırım Bayezid Hazretlerinin adını verdiğimiz mescidimizin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Allah Kur’an Kerimde, Tevbe Suresinde şöyle buyuruyor:

“Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur” diyor. Biz bu ayete mazhar olmak istiyoruz. Bir mümin olarak, bu ayetin kastettiği insanlar olmak niyetindeyiz. Allah muvaffak etsin. Gayret bizden, Tevfik Allah’tan. Ulukavak Mahallesi, Çamdeğirmeni 4. Sokakta 495 kişilik bir Osmanlı mescidi inşa ettik. 294 metrekarelik bir alanda inşa ettiğimiz mescidimiz Harim kat, Mahvil kat ve son cemaat alanından oluşuyor. Mahalle arasına inşa ettiğimiz bu mescidimizin, şehrimize, vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Allah yapımında emeği geçen herkesten razı olsun. Burada rabbine el açan herkesten de milletimize, memleketimize ve bizlere dua etmelerini istiyorum.  Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerine yer verdi.

03 Eylül 2018
789 kez görüntülendi