Çözüm Merkezi

0 364 333 0 333

Çorum Hava Durumu

Çorum

0°C kapalı

Çözüm Merkezi

0 364 333 0 333

Çorum Hava Durumu

Çorum

0°C kapalı

Hizmet Rehberi

Kent Arşivi

Son güncelleme: 7 Ekim 2022 Cuma

Kentler, tarihsel süreç içerisinde büyüyüp gelişen, kendine ait özelliklere ve kendine ait özgünlüğe sahip mekânlardır. Şehirler (kentler); üzerinde yaşayan insanlarıyla, yaşam alanlarıyla, ibadethaneleriyle, sivil ve askeri mimarisiyle, doğasıyla, estetiğiyle, mahalle ve sokaklarıyla her daim canlıdır ve sürekli bir değişim içerisindedir.

Şehirlerin farklı isimleri olduğu gibi farklı kimlikleri, kültürleri, ayrı özellikleri ve güzellikleri vardır. Şehirlere anlam katan o şehri inşa eden ve yaşatan insanların hayat anlayışları, inanç ve değerleri, yaşam biçimleri, dünya görüleri, sanat ve estetik biçimleridir. Bir anlamda insanlar şehirleri, şehirler de insanları etkiler. Bu etkileşimden de kültür ortaya çıkar.

Kültür, her türlü bilginin, becerinin ve deneyimin kuşaklardan kuşaklara aktarılarak zenginleşmesiyle var olur. Şehirlerin özgün kültürünü, değerlerini korumak, geleceğe taşımak Kent Arşivlerinin çalışma alanıdır.

Kent Arşivleri, şehirde zaman içinde biriken kültürel değerleri, şehrin kimliğini yansıtan yazılı ve sözlü kaynakları, dünden bugüne, bugünden de yarına taşıma görevini ifade eden birimlerdir. Kent Arşivleri, her ne kadar bulundukları yerin tarihi ve kültürüne yönelik çalışma yapsalar da esasında ülkelerin kültürel zenginliklerini de yansıtır. Kentlilik kültürünün ve aidiyet bilincinin güçlenmesine yönelik çalışmaların yanında şehrimizin güzelliklerinin, tarihinin, maddi manevi bütün birikimlerinin kaynaklarının tanınması ve bilinmesi açısından Kent Arşivimiz hemşehrilerimizin hizmetindedir.

Hizmetten Nasıl Yararlanılır?

·         Araştırmacılar, öğrenciler ve vatandaşlar Çorum tarih ve kültürüyle ilgili tüm konularda kaynak taraması için Kent Arşivinden faydalanabilirler.

·         Vatandaşlar, telefonla (0364 502 70 90) ya da interaktif iletim kanallarıyla (mail, web sitesi) Kent Arşivinden bilgi talep edebilirler.

·         Kültür Yayınlarımızı ücretsiz olarak temin edebilirler. (Şehir içi talepleri Kent Arşivi’nden yapılmaktadır. Şehir dışından talep edilen yayınlar,  karşı ödemeli olarak adrese kargolanır.)

·         Araştırılacak konular hakkında rehberlik hizmeti alınabilir.

·         Süreli yayınlarımızda yazı, şiir, fotoğraf yayımlamak isteyenler Kent Arşivine gelerek çalışmalarını teslim edebilirler.

·         Kaynak kitap hüviyeti taşıyan ve tek nüsha olan kitaplar ‘Kent Arşivi’ demirbaşıdır. 

Başvuruda İstenen Belgeler/Bilgiler

Kent Arşivi’nde Şeriyye Sicilleri için ödeme makbuzu talep edilmektedir.

Şahsen Müracaat Yeri ve Adresi

Çorum Belediyesi Kent Arşivi (Çepni Mahallesi, Hürriyet 4. Sokak, Veli Paşa Hanı, 1. Kat No: 104)

Online Müracaat Adresi

[email protected]

Telefon ile Müracaat

0364 502 70 90

İlgili Müdürlük

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

Kunduzhan Mahallesi, Farabi Caddesi, No: 22, Çorum Belediyesi Hizmet Binası A Blok, Kat: 3

0364 225 08 10 - 1534

[email protected]

Çorum Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü | Tüm Hakları Saklıdır © 2022

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّةٍ

"Euzu bi kelimâtillâhi't-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh."

Hızlı Menü

Duyurular
Etkinlikler
Haberler
Vefat Edenler
Hızlı Menü