Kaçak su tespiti ile yıllık 1,5 Milyon ton su tasarrufu

Belediyemiz Su İşleri Müdürlüğü ekipleri, içme suyu şebekesinde oluşan kaçaklara aman vermiyor. Yapılan planlı ve programlı kayıp-kaçak tespit çalışmaları esnasında Ata Caddesi, Bağcılar, İbrahim Çayırı, Kapaklı 2. Cadde ve Küçük Sanayi Sitesiiçme suyu şebekesinde bulunan su kaçağına anında müdahale edildi.

Çorum Belediyesinin içme suyunda ki kayıp-kaçakla mücadelede etkili olduğunu söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, “Belediyemiz Su İşleri Müdürlüğü ekipleri, planlı ve programlıyaptığı kontroller sırasında Küçük Sanayi Sitesinde su kaçağı tespit etti. Son sistem arıza tespit ve tamir ekipmanları ile çok hızlı bir şekilde kaçağa müdahale edildi. Toplamda bir kaç saat içerisinde içme suyu şebekesini tekrardan kullanıma açarak vatandaşlarımızı mağdur etmeden arızayı giderdik.” dedi.

Son yıllarda barajlardaki su seviyesinin düştüğüne ve yer altı su kaynaklarının azaldığına dikkat çeken Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, sözlerine şunları da ekledi; “İçme suyu şebekesindeki kayıp-kaçakların tespit ve tamir işlemleri için yaklaşık bir yıl önce aldığımız son teknoloji ile donatılmış su şebekesi kayıp kaçak aracımız sayesinde, 46tane kayıp-kaçak tespiti yapıp arızalarını giderdik. Kaçak tespiti yapılan şebekelerin yılda yaklaşık 1,774,944ton su geçirme kapasitesine sahip olduğunu belirledik. Bu da teknolojik arıza tespit araçlarına yapmış olduğumuz yatırımın kendisini amorti ettiğini ve parasal kaynaklarımızı da en iyi şekilde kullandığımızı gösteriyor. Ayrıca içme suyu şebekelerinden boşa akarak yer altı sularına karışacak olan kayıp-kaçakları tamir etmekleönemli bir tasarruf sağladık. Bu sayede Çorum’un içme suyu kaynaklarına da katkıda bulunmuş olduk.” dedi.

Su temini ve dağıtım sistemi profesyonel olacak

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, şehrin nüfusunun ve gelir düzeyinin yükselmesi ile birlikte içme ve kullanma suyu ihtiyacının ve kalitesinin karşılanmasına yönelik çeşitli çalışmalar yürüttüklerini vurguladı. Su şebekesinin kontrolü ve izlenmesi amacı ile Scadasistemi için proje çalışmalarına başlandığını ifade eden Zahir, “Yüksek verimli pompalar kullanılarak az enerji tüketilmesi için Eskice, Sağmaca, Konaklı ve Pınarbaşı pompa istasyonlarımızı yenileyeceğiz. Vana ve vantuzları yenileriyle değiştireceğiz. Ölçmeyen yönetemez prensibi ile çalışıyoruz. Kuyu ve kaynaklarımızdan alınan sular debimetreler ile takip edilecektir. Amacımız içme suyunun musluklara şebekede en az kayıpla ulaşmasına sağlamaktır. Yeni temiz su kaynakları üretirken mevcut şebekedeki su kayıpların azaltılmasın ne derece önemli olduğunu iyi biliyoruz. Bir damla suyun servet sayılacağı günlere yaklaşırken su temini ve dağıtım sistemini profesyonelleştirmek için çalışmalarımız devam ediyor.”dedi.

23 Temmuz 2015
359 kez görüntülendi