Çözüm Merkezi

0 364 333 0 333

Çorum Hava Durumu

Çorum

14°C açık

Çözüm Merkezi

0 364 333 0 333

Çorum Hava Durumu

Çorum

14°C açık

Haberler

Belediyemiz İstiklal Marşı ve M.Akif Ersoy kitabı hazırladı...

Belediyemiz İstiklal Marşı ve M.Akif Ersoy kitabı hazırladı...

12 Mart 2010 Cuma

Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan tarafından düzenlenen kitap altmış sayfadan oluşuyor. Kitapta İstiklal harbi, Mehmet Akif Ersoy`un hayatı ve eserleri, İstiklal Marşının tarihçesi, Atatürk ve İstiklal Marşı, İstiklal Marşının önemi ve anlamı, İstiklal Marşının bestelenmesi ve İstiklal Marşının notaları yer alıyor.


Ayrıca kitapta Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`nün takdiminde yer alıyor. Takdiminde Milli marşların, ulusların birliğini sağlayan temel öğeleri olduğunu ve yine Milli Şair M.Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşının, Türk Ulusu`nun bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, Türk Milletini ortak düşünce ve değerler düzleminde buluşturan eşsiz bir yapıt olduğuna dikkat çeken Başkan Muzaffer Külcü, İstiklal Marşımızın özlü dizeleriyle Türk Ulusu`nun, yurt ve bayrak sevgisini; özgürlük, bağımsızlık ve çağdaşlık tutkusunu en güzel biçimde yansıttığını söyledi.

Belediye Başkanı Külcü, Kurtuluş Savaşının, vatan sevgisini tüm değerlerin üstünde tutan Türk insanının, Atatürk önderliğinde, özveriyle başarıya ulaştığını ifade ederek ” Kurtuluş Savaşı ile yalnızca vatan toprakları kurtarılmakla kalmadı, aynı zamanda yeni özgür ve bağımsız bir devletin, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin de temelleri de atıldı. Laik Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana, her dönemde çeşitli iç ve dış oyunlara tuzaklara bölme ve yok etme girişimlerine hedef oldu, olmaya da devam ediyor. Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşımız bundan 89 yıl önce ortaya konan inanç ve güven, bugün de ihtiyaç olan manevi atmosferi yansıtıyor”; dedi.

İstiklal Marşı`nda ifade edilen mesajların, günümüzde de sadece Türk halkının manevi dünyasını aydınlatmakla kalmadığını , aynı zamanda geleceğe ışık tutup yol gösterdiğine değinen Külcü; “Bizlerde bu şanlı ecdadın evlatları olarak elimizden gelen desteği yapmış olduğumuz programlarla, yayınlamış olduğumuz kitaplarla sağlamaya çalışıyoruz. Ecdadımıza layık nesiller olma yolundan ayrılmama dileğiyle bu esere emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu vesile ile İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 89.Yıl dönümünü kutluyor. Büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy`u rahmet ve şükranla anıyorum”; diye konuştu.


Çorum Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü | Tüm Hakları Saklıdır © 2022

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّةٍ

"Euzu bi kelimâtillâhi't-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh."

Hızlı Menü

Duyurular
Etkinlikler
Haberler
Vefat Edenler
Hızlı Menü