Ressamlar Çorum resmettiler…

Belediyemiz tarafından 2. Düzenlenen ve 2 Temmuz`da başlayan Türkiye`nin değişik üniversitelerinden 16 akademisyen ressamın katıldığı Ressamlar Buluşması, düzenlenen resim sergisi ile son buldu.


Geldikleri günden bu yana Çorum merkez ve ilçelerindeki tarihi ve turistik mekanları ziyaret eden ressamlar, sanatçı gözüyle şehrin güzelliklerini resmetti. Çorum`un tarihi ve kültürünü yansıtan 34 yağlı boya tablo yapan ressamların sergisi Belediye taş bina yanındaki parkta sergilendi. Sergiye Vali Nurullah Çakır, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Emniyet Müdürü Necmettin Emre, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan, ressamlar ve sanatseverler katıldı.


Serginin açılışında bir konuşma yapan Vali Nurullah Çakır, geçen yıl düzenlenen etkinlikten haberdar olduğunu ve o dönemde başka bir ilin valisi olarak bu güzel etkinliği kıskandığını söyledi.


Bu yıl bu etkinlikte yer almaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Çakır, Anadolu kentlerinde bu tür çalışmaların yapılmasının doğru bir adım olduğunu ifade etti.
Belediye Başkan Muzaffer Külcü, iki yıldır yapılan Çorum resimleri ile Çağdaş Sanatlar Müzesi veya Kent Müzesi açılabilecek noktaya gelindiğini kaydetti. Külcü, bu çalışmalara emek verenlere teşekkür ettiğini dile getirdi.


Ressam Bünyamin Balamir ise Türkiye`de bir ilki gerçekleştirerek Resim Müzesi açmak istediklerini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından etkinliğe katılan ressamlara protokol üyeleri tarafından plaket takdim edildi. Ressamlar ise Başkan Külcü`ye özel olarak yaptıkları resmi hediye ettiler.

Konuşma ve plaket töreninin ardından açılışa katılan davetliler, sergiyi gezerek tek tek resimleri inceledi. Ünlü ressamlar tarafından yapılan Çorum resimleri göz doldurdu.


09 Temmuz 2010
271 kez görüntülendi