Gönül Köprüsü’nü değil gönül bağını kurduk…

Dünyanın küçük bir köy olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Artık uzak diye bir ifade kalmadı. İnsanlar uzak gördükleri yerleri ziyaret ederek memleketi daha iyi tanıyacaktır. Bu proje sayesinde 200 aileye ulaştık ve Gönül Köprüsü`nü değil gönül bağını kurduk”; dedi.


Külcü, bu tür projelerin şehir dışına çıkmamış öğrenciler için çok önemli olduğuna değindi. Yaklaşık 200 öğrencinin ailelerine anlatacakları Çorum`un kültürü, tarihi ve turistik yerlerinin Çorum`un tanıtımın da büyük katkısı olacağını söyleyen Külcü, “Milli Eğitim`e ayrılacak bütçe arttıkça eğitimin kalitesi artacak. Bilecik`te 200 aile Çorum`un tarihini bilecek. İnsanlar geçmişlerini eski tarihi binalar sayesinde daha iyi bilirler. Anlatılanlar ile somut kavramlar birleşince insanların zihinlerinde olaylar canlanır. Osmanlı`nın mihenk taşlarını Çorum`da gören öğrenciler koordinatörler sayesinde Çorum tarihini yaşamış olacaklardır.

Çorum kültürel anlamda çok iyi bir noktaya gelecek. Biz şu an 200 aileye ulaşmış vaziyetteyiz. Umarım öğrencilerimiz aileleri ile birlikte tekrar gelerek Çorum`u daha iyi tanıyacaklardır. Şu anda Bilecik ile Çorum arasında Gönül Köprüsünü kurduk. Bu iller daha sonra daha da yakın olacaktır. Öğrenciler yaşamları boyunca yakınlarına Çorum`un tarihini anlatacaktır. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan`ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nimet Çubukçu`nun destekleri ile hayata geçirilen “Gönül Köprüsü”; projesinde öğrencilerimizin ve geleceğin önemli insanlarının Çorum`da olmalarından mutluluk duydum. Van`da, Hakkari`de daha önce Muğla`yı, İzmir`i görmemiş insanlar var. Tabi ki diğer iller için de bu geçerli. Bu tür aktiviteler devam edecek ki insanlar yaşadıkları memleketi daha yakından tanısın. Umarım hoşça vakit geçirecekleri bir hafta olur”; dedi.


Bilecikli öğrenci ve öğretmenler ise Çorum`un kültürel anlamda ne kadar geliştiğini yakından görme imkanı bulduklarını belirterek, ilk karşılamadan bu saate kadar çok güzel vakit geçirdiklerini söylediler. Gönül Köprüsü projesi ile Çorum`u daha yakından tanıma imkanı bulduklarını belirten öğretmen ve öğrenciler, gezdikleri zaman içerisinde bol bol fotoğraf çektiklerini ve ailelerine anlatacakları çok şey olduğunu söylediler. Çorum`un özellikle temizlikte önemli bir şehir imajı verdiğini belirten Bilecikli öğretmen ve öğrenciler, Çorum`un mütevazi insanlarla dolu olduğunu, sakin, sessiz bir il olduğunu söylediler. “Gönül Köprüsü”; projesi Çorum Sorumlusu Hüseyin Ünlü ise etkinlikte Çorum Belediyesi`nin büyük emeği geçtiğini ve katkılarından dolayı teşekkür ettiklerini söyledi.


16 Temmuz 2010
238 kez görüntülendi