Asfalt Laboratuarı Kuruldu…

Belediyemiz, hali hazırda sürdürdüğü asfalt, su, kanalizasyon, park gibi alt yapı çalışmalarını bir yandan devam ettirirken diğer yandan da bu hizmetlerin daha kaliteli hale gelmesi için AR-GE çalışmalarını da aksatmadan sürdürüyor. Özellikle son iki yıldır yoğun bir şekilde yapılan asfaltlama çalışmalarının daha bilimsel hale gelmesi, asfalt kalitesinin de artırılması amacına dönük olarak Fen İşleri bünyesinde asfalt laboratuarı oluşturuldu.


Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, döktükleri beton asfaltın kalitesinin ve dayanımının kontrol edilmesi, test ve deneylerinin yapılması amacıyla oluşturdukları asfalt laboratuarının yaklaşık 30 bin TL`ye mal olduğunu söyledi. Aslfalt laboratuarı ile birlikte bitüm kontrol test cihazı, ekstraksiyon cihazı (karışım içindeki bitüm miktarı testi için), Asfalt sıkıştırma, etüv, su banyosu, elek, derece ve tepsi, karot makineki (asfalt numunesi almak için) ve basın test cihazları ile birlikte kurdukları asfalt laboratuarının test – deney çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.


Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, daha kaliteli ve daha ucuz asfaltlama çalışmaları yapmak için Çorum Belediyesi`nin yaptığı çalışmaları “Asfaltın en önemli maddelerinden olan Bitüm`ün erken alınarak daha ucuza mal edilebilmesi ve stok yapılabilmesi için yaklaşık 150 bin TL değerinde 500 ton kapasiteli bitüm tankı ve pompası, brülör ekipmanlarıyla birlikte aldık. Asfalt yol yapımı, yama yapımı ve asfalt yol tamiratlarında kullanılmak üzere de yaklaşık 15 bin TL değerinde 2 adet asfalt kesici makinesi, yaklaşık 10 bin TL değerinde 2 adet kompaktör ve 1 adet beton vibratörü, yaklaşık 20 bin TL değerinde 1 adet asfalt yama ve bakım distribütörü bakım ekibine ilave edildi. Yaklaşık 140 bin TL değerinde, beton asfalttaki ince (toz) malzeme ihtiyacını sağlamak ve mekanik malzemeyi daha uygun dizaynda üretmek amacıyla taşocağı konkasör tesislerinde kullanmak için 150 Ton/h kapasiteli tersiyer kırıcı (toz makinesi) aldık.”; diyerek özetledi.


Yeni Beton Santralinin kurulumu devam ediyor…

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, belediyede kullanılan mevcut beton santralinin ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle yeni bir beton santrali aldıklarını söyledi. Hazır beton ihtiyacı, bordür, büz, kilit taşı, yaya yolu vb. beton imalatları için yaklaşık 320 bin TL değerinde 60 m³ / h kapasitesinde beton santralinin imalat ve montaj çalışmalarının halen devam ettiğini söyleyen Alper Zahir, asfalt şantiyesinde şantiyenin güvenliğine yönelik çalışmalar da yaptıklarını ifade etti. Zahir, “Asfalt Şantiyesinin güvenliğini sağlamak amacıyla şantiyenin etrafını tel örgü ile çevirdik. Kamera ile kontrol sistemi ve nizamiye giriş kontrol sistemi çalışmalarımız da devam etmektedir.”; şeklinde konuştu.

25 Ağustos 2010
217 kez görüntülendi