Cumartesi Pazarı esnafı kura çekti…

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Derviş Günday Toplantı Salonu`nda 296 sebzeci ve meyveci, 32 hazır elbiseci, 17 bakkaliye, 12 plastik eşya, 7 ayakkabıcı ve 13 süt ve ürünleri satışı yapan esnafın bulunduğu 14 dönümlük Cumartesi Pazarı`nın yeni yeri için kura çekimine çok sayıda protokol üyesi katıldı.

Cumartesi Pazarı yer tespiti için düzenlenen kura çekimine Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Sami Ceylan, ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, Belediye Başkan Yardımcıları Alper Zahir, Turhan Candan, Zeki Gül, AK Parti Belediye Meclisi Grup Başkanı Ahmet Özler, Kent Konseyi Başkanı İsmail Akgöz, ile bazı Belediye Meclis üyeleri, oda başkanları ve çok sayıda pazarcı esnafı katıldı.

Kura çekimi öncesi bir konuşma yapan ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek, “Bizler birbirimize düşersek bir adım yol alamayız. Bu memleketin sanayicisi de, tüccarı da, esnafı da bir ve beraber olmalı ki memleketimiz ve ülkemiz daha güçlü olsun. Esnaf ve sanatkarın başını sokabileceği bir yerin olması çok önemlidir. Bu yerin sağlanmasında büyük emeği geçen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`ye teşekkür ediyoruz”; dedi.

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Sami Ceylan ise Çorum Belediyesi`nin şehrin lokomotifi olduğunu belirterek, “Seçimden önce tüm şehrin belediyesi olacağımızın sözünü vermiştik. Şimdi Başkan Külcü`nün herkesin Belediye Başkanı olduğunu görüyoruz.”; diye konuştu.


Belediye Başkanı Muzaffer Külcü de yaptığı konuşmasında hiçbir bölgeyi, hiçbir mahalleyi birbirinden ayırt etmediklerini kaydederek, “Biz Çorum`un yaşam kalitesini yükseltmek için yola çıktık. Yaptığımız tüm işte mesai mefhumu gözetmeden çalışarak Çorum`u bölgenin cazibe merkezi yapmak istiyoruz. Bizler Ahi Evran`ın torunlarıyız. Ahilik kültürü ile büyüdük, bu yüzden her zaman birbirimize saygılı davranmalıyız”; dedi.

Göreve gelir gelmez Çorum`un geleceğine yön verecek çalışmalar için eylem planı hazırladıklarını ifade eden Başkan Külcü, “Göreve talip olduğumuz gün ortaya koyduğumuz bir eylem planı vardı. Adeta 3 Kasım 2002 seçimlerinden hemen sonra hükümet kurulur kurulmaz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı gibi önümüze bir yol haritası koyduk. Bu, Çorum Belediyecilik tarihinde, seçim kazanacağı neredeyse açık seçik belli olan bir aday için bir parti için ilk kez yaşanan bir olaydı. Bu durum her ne kadar bizi baskı altına sokan bir durum olsa da dersine çalışılmış olması itibariyle Çorum açısından önemliydi. Çorum`un eksikliklerinin, sorunlarının iyi tespit edilmiş olmasını göstermesi açısından önemliydi. Şehrin kendisine emanet edileceği kişi ve ekibin ne yapacağını, nasıl yapacağını ve bunları hangi kaynaklarla yapacağını göstermesi bakımından fevkalade önemliydi”; diye konuştu.


Planlı çalışma ile Belediyenin performansının en üst düzeye çıktığını hatırlatan Başkan Külcü, “29 Mart 2009 seçimlerinden hemen akabinde, hazırladığı projeler ile birlikte bizim yaptığımız hazırlıklar üzerine birde belediyemizde bekleyen işleri koyduk. Bir de baktık ki bu işlerin hepsini yaptığımızda adeta `Yeni bir Çorum` ortaya çıkacak. “Değişim”; diyerek yürüttüğümüz seçim çalışmalarımız ardından “Yeni bir Çorum”; diyerek düğmeye bastık ve yola koyulduk. Aşık Veysel`in ifadesiyle “Uzun ince bir yola çıktık ve gidiyoruz gündüz gece”; gibi bir hayat anlayışını ortaya koyduk. Hepimiz kişisel işlerimizi böyle yapıyoruz. Pazar tezgahlarımızı gece kuruyoruz. Sebze ve meyveler tazeliğini kaybetmesin diye 24 saat yol giderek taşıyoruz. Tarlamızı sıcak yakmasın diye birçok zaman gece suluyoruz. Fabrikalarımızı gece çalıştırıyoruz. Devletin işine gelince, milletin işine gelince sabah 8 akşam 5 saati takip ediyoruz. 5 gün tatil yat, 7 gün tatil yat, 9 gün tatil yat. Çorum Belediyesinde bu anlayış değişti, bunu değiştirdik. Artık Çorum Belediyesi özel sektör mantığıyla, özel müteşebbis mantığıyla mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyor. Çünkü biz üzerimizdeki yükün ne kadar ağır olduğunu biliyoruz. Biz üzerimizdeki emanetin vebalinin büyüklüğünün de şuurundayız. İşte bu bilinç bizi mesai saati gözetmeksizin tatil günü saymaksızın çalışmaya mecbur ediyor. Güzel bir örnek olması bakımından özellikle ifade etmek istiyorum. 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde Çorum Belediyesi sadece arife ve bayramın ilk iki günü olmak üzere üç gün tatil yaptı. Görevi devraldığımız gün bu anlayışla başladık, bu anlayış ve bu heyecanla devam ediyoruz. Bizde bir söz vardır, bilirsiniz. Balık baştan kokar diye. Balık baştan kokmasın diye buna şahsen en çok ben dikkat ediyorum. Hamdolsun ben bu hususta ne kadar hassasiyet gösteriyor isem tüm arkadaşlarım memur-işçi, amir, müdür, başkan yardımcımız aynı hassasiyeti ve aynı fedakarlığı gösteriyor. Tabii burada özellikle zikretmemiz gereken bir kurum var ki orası da Belediye Meclisimizdir. Onların siyasi desteği de bizim için çok çok önemli. Geride bıraktığımız iki yıla yakın zamanda onların bu desteği ile çok radikal kararları rahatlıkla aldık”; diye konuştu.

Çorum`un alınan radikal kararlarla güzelleştiğini ve değişim yaşadığını kaydeden Başkan Muzaffer Külcü, “Çok uzun zamandan beri konuşulan ama hayata geçirilmesi bugün bize nasip olan Cumartesi Pazarı`mızın kuralarını çekeceğiz. Cumartesi Pazarı`mız mevcut 13 dönümlük alanında hafta sonu son kez kuruldu. İnşallah haftaya yeni yerinde kurulacak. 14 dönümlük yeni alan alt yapısı, asfalt, çizgisi, numaratajı tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi. Bu yeni alanda 345 esnafımız Pazar hizmeti verecek. 264 Sebze ve Meyveci, 32 Tuhafiye-Konfeksiyon, 17 Bakkaliye, 13 Katık-Yoğurt-Peynir vs 7 Ayakkabıcı esnafımıza yer tahsis ediyoruz. Yeni Cumartesi Pazarı`mızın pazarcı esnafımıza bölge insanımıza ve Çorumumuza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum”; şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Son bir hatırlatmam da faturasız ve rüsumsuz girişlere ilişkindir. Sevgili dostlar biz ne isterseniz onu yapıyoruz. Yine isteyin yine yaparız. Bizde sizlerden şu konuda anlayış ve destek bekliyoruz. Bu işlerin hepsi para ile yapılıyor. Sizin taşın altına elinizi bir şekilde koymanız lazım. Arkadaşlarımız bu konuda üzerinde çalışmalar yapıyorlar. En uygun yöntemi bulmaya çalışıyorlar. Bu konuda da bir kararlılığımız var. İnşallah bunu da hayata geçireceğiz. Sözlerimin sonunda pazarcı esnafımıza yönelik yaptığımız tüm çalışmaların hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor. Başkan Yardımcılarımız Alper Zahir ve Turhan Candan`a teşekkür ediyorum”; dedi.

Taşınan Cumartesi Pazarı alanına da 2012 yılında park yapılacağını vurgulayan Külcü, İkbal Kent ve Akkent`e de 2011 yılı içerisinde pazar yeri yapılacağını müjdeledi.


Yapılan konuşmaların ardından kura çekimi gerçekleştirilirken, ilk kuraları esnafın adına Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Sami Ceylan, ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Gül, Alper Zahir, Turan Candan, Belediye Özel Kalem Müdürü Murat Erdem ve diğer protokol üyeleri çekti.

13 Aralık 2010
222 kez görüntülendi