Belediyemiz Taksi Duraklarını Modernize Ediyor…

Belediye Meclisi`nin geçtiğimiz yıl Kasım ayında yapılan toplantısında kabul edilen yeni “taksi yönetmeliği”; hakkında bilgi vermek amacıyla toplantı düzenlendi.

Yeni taksi yönetmeliğine göre taksilere 12 yaş sınırı getirilirken, taksici esnafına ise 63 yaş sınırı getirildi. Ayrıca bundan sonra taksiciler de tıpkı şehir içi otobüs şoförleri gibi kılık kıyafet konusunda tek tip olacak. Yönetmelikte taksi duraklarının yeniden modern hale getirilmesi de yer alıyor. Durakların modernleşmesi çalışmasını ise Çorum Belediyesi üstlenecek.Taksici esnafının sorunlarını dile getirmek, değişen yönetmelikle ilgili bilgilendirmek ve hizmet standartlarını daha verimli ve iyi hale getirme amacıyla Çorum Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (ÇESOB) Derviş Günday Toplantı Salonu`nda dün düzenlenen toplantıda konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, taksicilik mesleğinin standardını yükselteceklerini söyledi.

Çorum Belediyesi`nin yaptığı bazı yenilikler ve çıkan yönetmelikleri anlatmak amacıyla böyle bir toplantı düzenlendiğini belirten Candan, “Belediye olarak her alanda bir değişim hareketinin mimarı olmaya uğraşıyoruz. Hem altyapı, hem üst yapı hem de hizmet sektöründe büyük bir değişim hareketi başlattık. Yollar yapıldı, kavşaklar yapıldı. Şehirle ilgili büyük projeler başlatıldı. Birkaç yıl sonra çok modern bir Çorum göreceksiniz. Altyapı ve üstyapı anlamında yaptıklarımız bunlar.


Hizmet sektöründe de Çorum her şeyin en iyisine layık olacak. Halkımız da, taksicilerimiz de her şeyin en güzeline layıktır. Nerede proje yapıyorsak mutlaka kalite standartlarını baz alıyoruz. Pazaryerlerindeki değişimi görüyorsunuz. Son olarak İkbal Kent pazaryeri bu hafta içerisinde açılacak”; dedi.

“TAKSİCİ ESNAFI DEĞİŞİME KISA SÜREDE ADAPTE OLDU”;

Belediye tarafından çıkarılan son yönetmelikle birlikte ticari taksilerde büyük bir değişimin yaşanacağını kaydeden Candan, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Halkımıza en iyi taksicilik hizmeti nasıl verilebilir konusunda bir arayış içerisine girdik. Belediye, oda, esnaf ve herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Bunları tek tek değerlendirdik. Çorum için mutedil olan bir noktada taksicilerle ilgili bir yönetmelik çıkarıldı. Bu yönetmelik Kasım ayındaki Belediye Meclisi toplantısında kabul edildi. Taksici esnafı her geçen gün değişime adapte oluyor. Esnafın yüzde 95`i belgelerini hazırladı. Bu anlamla bütün taksici kardeşlerimize teşekkür ediyorum”;

ARAÇLARA 12 YAŞ SINIRI GETİRİLDİ

Candan, taksici esnafının kullandığı araçlara 12 yaş sınırı getirildiğini açıkladı. Çorum`da araçların yaşlarıyla ilgili bir sıkıntılarının olduğunu ifade eden Candan, “Yönetmelikte kullanılan araçlar için 12 yaş sınırı getirildi. Bu durumun taksiciler için sıkıntı oluşturduğu söyleniyor. Eğer bu hizmet verilecekse, Çorum halkı taksiye binecekse hangi standartta taksiye binmelidir? `Yaşı kaç olursa olsun gelecekler binecekler` yaklaşımını kesinlikle kabul etmeyiz. Hizmet verdiğiniz aracın bir standardı olacak. Belediye Meclisi`nde bu konuda 12 yaş sınırı kabul edildi. Geçiş süresi içerisinde taksilerin değişimi tamamlanacak ve halkımız pırıl pırıl taksilere binecek”; dedi.Candan, “Yönetmelikte kılık kıyafetle ilgili konular da var. Saça sakala dikkat edilmeyen, `istediğim kıyafeti giyerim` yaklaşımını kesinlikle kabul etmiyoruz. Taksici esnafı, giyim kuşamıyla Çorum halkına nasıl bir değer verdiğini gösterecektir”; dedi.

Candan, bir de 63 yaş sınırının bulunduğunu belirterek, “Bu bizim koyduğumuz bir sınırla değil. 4925 sayılı kanunda böyle bir sınırlama var. Bu değişimin kısa süre içerisinde tamamlanacağı kanaatindeyim”; diye konuştu.

DURAKLAR TAMAMEN MODERN HALE GETİRİLECEK

Taksi duraklarının modernleştirileceğini ve bu konuda Çorum Belediyesi`nin üzerine düşeni yapacağını ifade eden Candan, şunları dile getirdi:

“Taksi duraklarının modernize edilmesi gerekiyor. Şuan ki duraklar Çorum`a yakışmıyor. Çorum`da her türlü taksi durağı var. Sağlıklı ortama sahip değiller. Duraklara yönelik bir standart ortaya konulmalıydı. İçerisinde lavabosu, çay ocağı, televizyon ve klima takılacak bir yeri olsun istedik. Belli bir standart çerçevesinde bu konudaki çalışmayı Belediye olarak biz devam ettiriyoruz”; dedi.09 Şubat 2011
213 kez görüntülendi