Avustralya’ da Çorum Tanıtılacak…

Belediyemiz Avustralya`da 24 Şubat 2001 tarihinde düzenlenecek olan Çorum Dayanışma ve Kültür gecesinde stant açacak.

Avustralya Türk Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen Çorum Dayanışma ve Kültür gecesine Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Belediye Kent Konseyi Başkanı Belediye Meclis Üyesi İsmail Akgöz, Belediye Daire Amiri Ünal Ateş ile Düvenci Belde Belediye Başkanı Arif Aksoy katılacaklar.


Avustralya Türk Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Ateş, Avustralya`da düzenlenecek Çorum gecesinde Avustralya ile Türk vatandaşları bir araya getirerek Çorumlular adına bir dayanışma gecesi düzenleyeceklerini bildirdi.

Kazım Ateş, “Enstitümüz tarafından gerçekleştirilecek Çorum Dayanışma ve Kültür gecesinde Çorumlu hemşerilerimizi ağırlamaktan onur duyuyoruz. Çorum gecesinde Avustralya`da Çorum rüzgarı esecek”; dedi.

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`nün yer aldığı heyetin en önemli görüşmesi, kardeş şehir ilan edilen Moreland Belediyesi`nde olacak. Melbourne merkeze yakın belediyelerden olan Moreland`ın Belediye Başkanlığına geçtiğimiz günlerde Çorum kökenli Öztürk Yıldız seçilmişti. Burada iki belediyeyi kardeş şehir yapan imzaların atılmasının ardından Çorum heyetine Belediye Başkanı tarafından bölgenin önemli yerleri gezdirilecek.

Çorum ve Moreland belediyelerinin kardeş şehir olma yönündeki görüşmeler uzun süredir devam etmekteydi.
Heyetin Avustralya temasları sırasında ayrıca ticaret olanakları, teknoloji, sanat ve fikir değişimi, şehir planlamacılığı konularında bilgiler elde edilecek ve karşılıklı işbirliğinin yolları aranacak. Heyetin gezi programında Hume (Melbourne) ve Auburn (Sydney) Belediyeleri`ne de ziyaret var.
Çorum Heyeti`nin 1 Mart`ta sona ermesi planlanan gezisinde Türkçe Medya ile söyleşiler yapılacak ve Türk Toplumu`na ait işyeri, okul, cami, cem evi ve farklı amaçlar için hizmet veren çeşitli kurumlarına ziyaretler de gerçekleşecek. Heyetin 23, 24, 25 ve 26 Şubat`taki Melbourne gezisi sırasında, bu şehirde yapılacak olan Anadolu Kültür ve Sanat Festivali ile Türkçe Olimpiyatları Victoria Finali`ne de katılarak burada açılan stant da Çorum`u tanıtan broşür ve kitapların yanı sıra Çorum`u tanıtıcı Cd`ler yer alacak.15 Şubat 2011
359 kez görüntülendi