HOŞ GELDİN BEBEK SEFALAR GETİRDİN

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, sosyal belediyecilik kapsamında uygulamaya koydukları “Hoş geldin Bebek”; projesi hakkında açıklamalarda bulundu.


Başkanlık Makamı`nda yaptığı basın açıklamasıyla Çorum merkezde doğan her bebeğin evini ziyaret edeceklerini ve aileye hediyelerin yanı sıra aşı kartı, bebek bakımını anlatan kitapçık hediye edeceklerini belirten Başkan Külcü, Başbakan Recep Tayip Erdoğan`ın 3 çocuk çağrısına dikkat çekerek Çorum`un nüfusunun da artması gerektiğini vurguladı.Çorum Belediyesi`nin Çorum’da her yıl 2.500 aileye gıda yardımı yaptığını, 2.050 aileye asker aylığı ödediğini, 107 yaşlıya bakım hizmeti verdiğini, 300 gence Necip Fazıl Kısakürek Gençlik Merkezi’nde eğitim desteği sağladığını ve bu vesileyle yılda 50 bin insanla temas kurduklarını belirten Külcü, “Biz bu çalışmaları yaparken yeni projeleri de hayata geçiriyoruz. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren “Hoş geldin Bebek”; projesini hayata geçirdik. Fakat projeyi Şubat ayından itibaren uygulamaya başladık. Proje kapsamında Çorum merkezde doğan her bebeğin ailesini ziyaret edeceğiz. Belediye hizmetleri bir canlının doğduğu andan itibaren ölümüne ve defin işlemlerine kadar süreci kapsayan bir alandır. Dünyaya gelen her canlı ve bu süreç belediyenin ilgi alanı içerisindedir. Çorumda her yıl 4 bin çocuğumuz doğuyor. Arkadaşlarımız Şubat ayından beri yeni çocuğu olan ailemize ziyarete gidiyor. Onların sevinçlerini, mutluluklarını paylaşıyorlar ve bizden selam götürerek onlara moral veriyorlar”; dedi.2013 yılında merkezde 270 çocuğun doğduğunu Çorum Belediyesi olarak 180 aileyi ziyaret ederek tebrik ettiklerinin altını çizen Külcü, son 10 yılda Türkiye`nin ve Çorum nüfusunun oranlarına dikkat çekerek “Türkiye nüfusu artıyor. 2050 yılında Türkiye’nin Avrupa’nın en fazla nüfus artışı kaydeden ülkesi olacağı tahmin ediliyor. Ancak Çorum, Türkiye’nin aksine eksi bir trend gösteriyor. 2023 yılına gelindiğinde Türkiye nüfusu 95 milyonu görecek. Buna göre Çorum nüfusu azalacak. Türkiye’de aile denince akla anne, baba ve çocukların dışında büyükanne, büyükbaba geliyor. Ancak Avrupa’da aile demek anne, baba ve çocuk demek.
Böyle giderse Türkiye’nin nüfusu yaşlanacak. Nüfusun yaşlanması demek bir ülkenin geleceğinin tehlikede olması demek. Bugün Avrupa ülkelerinde yaşanan aile problemlerini bizler de 30 yıl sonra yaşayabiliriz.Avrupa ülkelerinde yaşanan aile problemleri nedeniyle huzurevleri dolup taşmaktadır. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllar önce söylediği 3 çocuk çağrısını hatırlatmak istiyorum. Bu durumu yaşamamak için evli olan gençlerimize çocuk sahibi olmaları konusunda tavsiyede bulunuyoruz. Bizler, yerel yönetimler olarak Türkiye’nin nüfus artışına katkı sağlayan her anne babayı tebrik ediyoruz” dedi.Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve eşi Hatice Külcü, 1 Ocak 2013 tarihinde başlatılan ancak Şubat ayı itibariyle çalışmalarına başlanılan “hoş geldin bebek”; projesi kapsamında iki ailenin evini ziyaret etti.

Külcü çifti ilk olarak Ulukavak Mahallesi Güneşevler Sokak üzerinde bulunan Ümit-Sultan Somun çiftini ziyaret etti.


Genç çiftin 45 günlük bebekleri Hüseyin Erdoğan`a altın hediye eden Külcü çifti, ayrıca proje kapsamında yeni doğan bebeklere verilen battaniye ile Çorum Belediyesi tarafından hazırlatılan aşı kartını verdi. Bir süre Hüseyin Erdoğan bebeği seven Külcü, “Allah analı babalı büyütsün”; diyerek, Çorum Belediyesi`nin projesi hakkında bilgi verdi.

Muzaffer Külcü ve eşi Hatice Külcü daha sonra Ali-Ayşe Kara çiftinin evine konuk oldu. Külcü çiftçi burada da Kara ailesinin 51 günlük bebekleri Belinay Eslem`e altın taktı ve yanlarında getirdikleri diğer hediyeleri verdi.


01 Mart 2013
1.001 kez görüntülendi