Hz. Peygamber konulu konferansa yoğun ilgi

Belediyemiz tarafından organize edilen “Hadisler Işığında Sevgili Peygamberimiz” konulu konferans Devlet Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi.Prof. Dr. Ramazan Ayvallı’nınverdiği konferansa ilgi hayli yoğun oldu.

Öğretmenlerin ve öğrencilerin de yoğun ilgi gösterdiği konferansın açılış konuşmasını Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan yaptı. Prof. Dr. Ramazan Ayvallı’ya konferans için teşekkür eden Candan, “Hayatın gerçekleri var. Güncel gerçekler, dönemsel gerçekler ve ebedi gerçekler. Güncel ve dönemsel gerçekler bitiyor ama ebedi gerçekler bitmiyor, değişmiyor. Ölüm bunlardan bir tanesi. Hepimiz öldükten sonra tekrar dünyaya dönseydik bambaşka bir hayat yaşamayı isterdik. O hayat için örnek alacağımız tek kişi Hz. Peygamber’dir.” dedi.

Çorum Belediyesi’nin altyapı çalışmaları kadar eğitim, sosyal ve kültür faaliyetlerine de büyük önem verdiğini ifade eden Turhan Candan, “Böylesine önemli mevzuları ıskalama şansımız yok. Bugün bizleri kırmayarak konferansımıza konuşmacı olarak katılan çok değerli hocamıza şükranlarımı sunuyorum. İnşallah dinleyicilerin çok şeyler öğreneceği bir konferans olacak.”dedi.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Ayvallı, konferansta yaptığı konuşmada ayetler ve hadisler eşliğinde Peygamber Efendimizin hayatından örnekler sundu. “Hz. Peygamber’i gündemde tutmak, insanlara tanıtmak ve sevdirmeye çalışmak her Müslümanın işi olmalıdır.” diyen Ayvallı, Hz. Peygamber’in hayatın bizzatiçinde olduğuna, sırça köşklerde yaşamadığına dikkat çekti.Peygamber Efendimizin “Merhamet etmeyene, merhamet edilmez” hadisini aktaran Ayvallı, Hz. Peygamber’in eşlerine, çocuklara ve hayvanlara karşı gösterdiği merhametine örnekler verdi.”Sözlerin en güzeli Kur’an-ı Kerim, yolların en güzeli Hz. Muhammed’in yoludur.” diyen Prof. Dr. Ayvallı, zulüm ve anne-babaya isyanın cezasının dünyada da verildiğine vurgu yaptı.Sunumunu fıkralarla renklendiren Ayvallı hoca, kendisini pür dikkat dinleyen katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.

Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan’ın da katıldığı konferansın sonunda Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Prof. Dr. Ayvallı’ya günün anısına çiçek takdim etti. Konferansa katılanlara program bitiminde Çorum Belediyesi tarafından Prof. Dr. Ramazan Ayvallı’nın “İki Cihan Güneşi- Hz. Muhammed’in Hayatı” isimli kitabı hediye edildi.

03 Kasım 2014
178 kez görüntülendi