Sosyal konut için engel kalmadı

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Sosyal Konut Projesi`nde tüm pürüzlerin aşıldığını açıkladı.

Başkan Külcü, makamında düzenlediği basın toplantısında Sosyal Konut Projesi`nin Mimar Sinan Mahallesi`nin batısında bulunan askeri kışlaya tahsisli atış poligonu olan alana yapılacağını aktardı. Külcü, bölgede Buharaevler modeline yakın bir proje uygulanacağını, konutların 80 m2`den başlayıp 125 m2`ye kadar çıkacağını, talepleri toplamaya başladıktan sonra imar planı ve konut adedinin netleşeceğini dile getirdi.

Atış poligonunun 87 bin m2`sinin Milli Emlak, 150 m2`sinin belediyeye ait olduğunu, toplam 237 bin m2 alanda kritik eşiği, işin zor kısmını aştıklarını açıklayan Başkan Külcü, projenin detayları ile ilgili şöyle konuştu:

“Güney Kampüs Asfalt Şantiyesi`ni üniversiteye verirken kafamızda bu alanı trampa etmek vardı. Mülkiyetimizden feragat edeceğiz. Yeni mülkiyeti alacağız. Bir kaç ay içinde tahsis işlemleri tamamlanacak. Kurguladığımız her şeyden ilgili kurumların haberi var. Sosyal Konut Projesi`nde arsanın yüzde 25`lik kısmını inşaat yapacağız. Yani yaklaşık 60 bin m2 alan yapılaşmaya açılacak. Yüzde 75`lik kısım yeşil alan, okul, cami gibi sosyal donatı alanları olacak.”

Her aşamasında belediye olacak”

Sosyal konutların yapım işinin belediye için tecrübe olacağını söyleyen Başkan Külcü, “Çorum`da konut projelerinde farklı modeller uygulandı. TOKİ ve kooperatif sistemi uygulanan yapılaşmalar oldu. Biz ilk kez sosyal konutlarda yüklenici olacağız. Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nin kurduğu şirketler aracılığıyla yaptığı konut projeleri gibi arsa temininden anahtar teslimine kadar her işi belediye üstlenecek. Çorum Belediyesi`nin Tansa adlı kuruluşu var. Ayrı bir muhasebe sistemi yapacağız. Bu projenin uygulayıcısının Emekliler Derneği olduğuna dair duyumlar doğru değil. Kanunen bir vakfa, derneğe ve sivil toplum kuruluşuna arsayı vererek konut yapılmasını talep etme yetkimiz kanunen yok. Biz belediye olarak gerekli açıklamayı yaptık. Sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmaya açığız.” dedi.

“Aksilik olmazsa konutların temeli bir yıl sonra”

Sosyal konutlarda 300-400 lira aylık taksitlerle üyelik yapılacağı söylentilerinin de doğru olmadığını hatırlatan Külcü, önce maliyet çıkaracaklarını sonra kaç lira para ödeneceğini ve vadelerin belirleneceğini söyledi. Külcü, “Bu tür projelerde finansmanda çözüm ortağı büyük finans kurumları oluyor. Banka veya katılım bankası olabilir. Biz projeyi ve maliyeti götürüp teklifleri alacağız. İşin sahibi vatandaş olacak. Talebe göre konutların durumu belirlenecek. Konutlarda yerel mimari ile Selçuklu ve Osmanlı mimarisi önceliğimiz olacak. Bu proje bittiği zaman örnek olacak. Bir aksilik olmazsa bir yıl sonra sosyal konutların temelini atacağımızı düşünüyoruz.”; diye konuştu.

20 Kasım 2014
400 kez görüntülendi