Belediyemiz, Velipaşa Hanı’nı restore edecek

Belediyemiz, şehrin en önemli tarihi yapıları arasında yer alan Velipaşa Hanı`nı restore ederek Çorum turizmine kazandıracak.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özdoğru, Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Yabacıoğlu, Zeki Gül, Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte basın mensuplarına yönelik Velipaşa Hanı`nda toplantı düzenleyen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Velipaşa Hanı’nı ecdadımızın emaneti olarak kabul edip, yarınlara taşımak üzere önemli bir adım attık. Aynı kararlı çalışmalarımız Kale ve Eski Polis Karakolu ile devam ediyor. Çorum’un turizmini abad edeceğiz.” dedi.

Toplantıda Çorum turizmine dair önemli tespitlerinde bulunan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Hiç bir işimizi başka bir işin önüne koymadık. Her işimizi kendi bünyesinde önemli ve değerli kabul ederek, çalışmalarımızı hayatın tüm alanlarını kapsayacak şekilde planladık.” dedi.

Hedeflerinin kimlikli bir şehir inşa etmek olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, yeni binaların inşasında da bu özeni gösterdiklerini, çağdaş kent çizgisi ile tarihi bütünleştirip, kimlikli ve yaşanabilir bir şehir ortaya koymaya devam edeceklerini dile getirdi.

Kale ile ilgili çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Külcü, Kale’nin Çorum turizmi açısından değerine işaret ederek, “Kale bizin için çok önemli, kamulaştırmayla ilgili tüm çalışmalarımız tamamlandı, proje çalışmalarımız devam ediyor. Bir tarafta geleneksel kına geceleri düzenlenebilirken diğer tarafta da oluşturulacak butik otellerle nitelikli turist sayımızı artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Velipaşa Camisi karşısında bulunan Eski Polis Karakolu’nun yer aldığı adanın tümünü kamulaştırarak Çorum turizmine kazandırdıklarını açıklayan Külcü, “Çorum’un tarihi değerleri bakımından bu dönem yeni bir dönemin başlangıcı olacak.” dedi.

Başkan Muzaffer Külcü, arasta ilgili mahkemenin, sit alanı konusunda kurulun verdiği kaldırma kararını iptal ettiğini hatırlatarak, arastayı yeniden ihya etmenin yollarını aradıklarını açıkladı.

Arasta esnafı ve dernek yöneticileri ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduklarını ifade eden Külcü, mülk sahiplerinin belediye ile işbirliği taleplerinin olduğunu, yapılacak işbirliği ile önemli çalışmalara imza atılacağını müjdeledi.

Çorum Belediyesi’nde farklı bir tarih anlayışının kazandırmak için çalıştıklarını söyleyen Başkan, yapılacak bu çalışmalarla birlikte, Çorum Belediyesi’nin gelecekteki Büyük Şehir vizyonuna şimdiden ayak uydurup, Büyük Şehir Belediyeleri’nin yetki ve sorumluluklarına eş değer adımlar attıklarını sözlerine ekledi.

Velipaşa Hanı eski ihtişamına kavuşacak

Belediye ve Velipaşa Vakfı arasında imzalanan kiralama protokolü hayata geçmeye devam ediyor. Hitit Gıda tarafından boşaltılan Velipaşa Hanı’nda basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Velipaşa Hanı’nın eski ihtişamına döneceğini söyledi.

2016 yılının ikinci yarısında proje çalışmalarının tamamlanacağını açıklayan Başkan Külcü, 2018 yılının ikinci yarısında da tüm çalışmaların bitirileceğini ve Çorum’a değerli bir kültür mirası kazandırmanın onurunu yaşayacaklarını ifade etti.

Mevcut avlu alanının restoran ve kafeterya olarak planlanacağını, geri kalan kısımların da otel olarak aslına uygun şekilde restore ettirileceğini açıklayan Başkan Muzaffer Külcü, Velipaşa Hanı’nın kendi dönemine ait 5 yıldızlı otel standardında çok özellikli bir han olduğunu ve yapılacak çalışmalar sonunda, bölge turizmine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Tarihi mirasa sahip çıkmak konusunda, hiç bir sorumluluktan kaçınmadıklarını ve bu konuda kararlı adımlarla, Çorum’un tarihi miraslarını imar etmeye devam edeceklerini aktardı. Külcü, bu konuda tarihi mülklere sahip olup ta restorasyon çalışması yapmak isteyenlere çağrıda bulunarak, her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarının altını çizdi.

26 Ağustos 2015
187 kez görüntülendi