İlkokullarda ambalaj atığı toplama kampanyası başladı

Belediyemizin Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa başlattığı, “Ödüllü Ambalaj Atığı Toplama Kampanyası”; kapsamında, öğrencilerin ambalaj atığının çöp olmadığı bilincine sahip, çevre dostu birer bireyler olarak yetişmesi amaçlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet İlkokulu`nda öğrencilere yapılan bilgilendirme programında konuşan Belediye Başkan Yardımcı Turhan Candan, “Ambalaj atıklarını, geri dönüşüme kazandırmak bizlere; doğal kaynaklarımızın korunması, enerji tasarrufu sağlanması ve atık miktarında azalma gibi faydalar sağlamakta. Mesela 1 ton atık kağıt geri dönüşüme kazandırılırsa 17 yetişmiş ağacı kesilmekten kurtarmış oluruz. Bu duyarlılığın küçük yaşlardan itibaren siz çocuklarımızda oluşması sonraki nesillere temiz, yaşanılabilir bir çevre bırakmak noktasında önemli.”; dedi.

Başlattıkları yarışmayla il genelinde 27 ilkokul arasında 01 Kasım 2016- 31 Mayıs 2017 tarihleri arasında ödüllü ambalaj atığı toplama yarışması yapacaklarını, belirten Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, yarışma kapsamında toplanan geri dönüşüm malzemesinin miktarına göre okulların hediye kazanacağını, kazanılan hediyelerin 5 Haziran Dünya Çevre Gününde okullara verileceğini söyledi. Candan, ayrıca en fazla ambalaj atığını toplayan 5 okula “Çevre Dostu Okul Flaması”; vereceklerini sözlerine ekledi.

Lisanslı firma tarafından yapılan sunumda öğrencilere, ambalaj atığının ayrı toplanmasının çevreye sağladığı yarar ve ekonomik kazanımlar anlatıldı. Çizgi filmlerle sunuma öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Fatih Sultan Mehmet İlkokulu`nda düzenlenen programa Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Temizlik İşleri Müdürü İdris Özyılmaz, Okul Müdürü Haydar Deveci ve öğrenciler katıldı.

Çorum Belediyesi`nin çevreye ve temizliğe verdiği önemi bildiklerini belirten Fatih Sultan Mehmet İlkokulu Müdürü Haydar Deveci, “Böyle bir kampanyayı okulumuzda okulumuz da başlatıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Çevre konusundaki bu yarışmanın öğrencileri bilinçlendireceğine inanıyorum. Çevre dostu okul flamasını mutlaka almalıyız.”; dedi.

11 Kasım 2016
159 kez görüntülendi